ابزار و لوازم

لوله گازی رو کار

لوله گازی رو کار

آشنایی با لوله گازی رو کار

لوله گازی روکار برای اجرا در ساختمان و لوله کشی های درون شهری استفاده می شود  و نباید از آن برای انتقال گاز در مسافت های طولانی استفاده شود.

زمانی که ساخت و ساز ساختمان به پایان رسیده است، برای لوله کشی گاز از لوله های رو کار استفاده می شود. در این مطلب قصد بررسی لوله گازی روکار را داریم.

در صورتی که شما نیز خواستار کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با این نوع از لوله ها می باشید و یا قصد خرید آن ها را دارید، پیشنهاد می کنیم تا به ادامه ی مطلب توجه نمایید.

لوله گازی رو کار

معرفی لوله گازی رو کار

لوله های گازی روکار برای اجرا در ساختمان و لوله کشی های درون شهری استفاده می شود  و نباید از آن برای انتقال گاز در مسافت های طولانی استفاده شود.

زمانی که ساخت و ساز ساختمان به پایان رسیده است، برای لوله کشی گاز از لوله های رو کار استفاده می شود. این لوله ها نسبت به سایر لوله بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و آسیب دیدگی در آن هابیشتر است.

اما تعمیر آن ها راحت است. لوله های گازی رو کار در گوشه و کناره ها نصب می شود. می توان از طریق رنگ آمیزی از زنگ زدگی و فرسایس لوله های گازی رو کار جلو گیری کرد.

این لوله ها استاندارد های اجباری خواصی دارند. استفاده از هرگونه لوله گازی که فاقد استاندارد است غیر مجاز است و استفاده از آن پیگرد قانونی دارد .

برای اطمینان از داشتن استاندارد ها باید به کد رهگیری چاپ شده بر آن توجه داشت. لوله  گازی به شکل آلیاژ ساخته می‌ شود.

زیرا استفاده از آلیاژ در ساخت لوله های گازی باعث افزایش مقاومت لوله ها در برابر آسیب ها می شود.

برای ساخت لوله های گازی رو کار از چهار جنس برنج، فولاد، مس و پلی اتیلن  استفاده می شود.

لوله های گازی برنجی:

از این لوله ها برای اتصالات گازی در ساختمان ها استفاده می شود. برنج آلیاژی از روی و مس به شمار می رود و دارای مقاومت بالایی می باشد.

لوله های گازی فولادی:

لوله های گازی فولادی انعطاف پذیری بالایی دارند. از لوله های فولادی گالوانیزه می توان در منطقه هایی که رطوبت زیادی دارد استفاده کرد.

لوله های گازی مسی:

لوله های گازی مسی در مناطق خاص استفاده می شود. همچنین استفاده از لوله های گازی مسی در برخی موارد ممنوع می باشد.

لوله های گازی پلی اتیلن:

امروزه استفاده از این لوله ها بسیار زیاد شده است. از لوله های گازی پلی اتیلن در شبکه های گاز رسانی شهری استفاده می شود.

مزایای لوله گاز رو کار

لوله های گازی رو کار نسبت به لوله های گازی توکار قیمت پایین تری دارند و مقرون به صرفه هستند. این لوله ها در معرض دید قرار دارند. بنابراین جایگزینی لوله ها به سادگی قابل انجام است.

یعنی در صورتی که مشکلی از جمله شکستگی، نشتی، رسوب و … برای قسمتی از لوله ایجاد شد به راحتی می توان آن را برطرف نمود.

معایب لوله گازی رو کار

این لوله های گازی در معرض دید قرار دارد به همین دلیل احتمال آسیب دیدن آن ها زیاد است. لوله ‌های گازی روکار نسبت به لوله های گازی تو کار بیشتر در معرض رطوبت و تغییرات دمایی و ضربه قرار دارند

که همین امر نیز سبب می شود تا زودتر فرسوده و خراب گردند. علاوه بر این لازم به ذکر است که این لوله ها به دلیل قابل مشاهده بودن، زیبایی محیط را کاهش می دهند.

نکات مهم خرید لوله گازی روکار

در صورتی که قصد خرید لوله گازی روکار را دارید لازم است به عواملی چون جنس لوله، برند تولید کننده ی لوله، کیفیت و … توجه نمایید.

در رابطه با کیفیت این نوع از لوله ها لازم است دقت داشته باشید که حتما از برندهای معتبر و نام آشنا خرید نمایید. زیرا این برند ها دارای کیفیت بالاتری به نسبت دیگر برندهای لوله ها می باشند.

البته این کیفیت بالا تنها مشروط به اصل بودن این لوله ها می باشد. جهت اطمینان از اصل بودن آن ها نیز می توانید به نمایندگی برندهای معتبر مراجعه نموده و لوله ها را به صورت مستقیم از آن جا خریداری نمایید.

البته لازم به ذکر است که اغلب نمایندگی ها امروزه دارای سایت بوده و محصولات خود را به صورت غیر حضوری و آنلاین نیز می فروشند.

همچنین بخوانید درباره: وزن سازه گلخانه

عوامل موثر بر قیمت لوله گازی رو کار

در رابطه با قیمت لوله های گاز روکار به طور کلی می توان گفت که قیمت لوله های گاز رو کار نسبت یه لوله گاز توکار ارزان تر است.

اما قیمت این لوله ها هم مثل آهن آلات به سایز، اندازه، ضخامت، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات نرخ ارز، نوع برند تولید کننده، جنس، ابعاد و…‌ بستگی دارد.

لوله گازی رو کار

جمع بندی

لوله گازی رو کار در گوشه و کناره ها نصب می شود. می توان از طریق رنگ آمیزی از زنگ زدگی و فرسایس لوله های گازی روکار جلو گیری کرد.

این لوله ها استاندارد های اجباری خواصی دارند. استفاده از هرگونه لوله گازی که فاقد استاندارد است غیر مجاز است و استفاده از آن پیگرد قانونی دارد .

برای اطمینان از داشتن استاندارد ها باید به کد رهگیری چاپ شده بر آن توجه داشت. لوله گازی به شکل آلیاژ ساخته می‌ شود.

زیرا استفاده از آلیاژ در ساخت لوله های گازی باعث افزایش مقاومت لوله ها در برابر آسیب ها می شود. برای ساخت لوله های گازی روکار از چهار جنس برنج، فولاد، مس و پلی اتیلن  استفاده می شود.

در رابطه با قیمت لوله های گاز روکار به طور کلی می توان گفت که قیمت لوله های گاز رو کار نسبت یه لوله گاز تو کار ارزان تر است.

اما قیمت این لوله ها هم مثل آهن آلات به سایز، اندازه، ضخامت، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات نرخ ارز، نوع برند تولید کننده، جنس، ابعاد و…‌ بستگی دارد.

در صورتی که قصد خرید لوله گازی روکار را دارید لازم است به عواملی چون جنس لوله، برند تولید کننده ی لوله، کیفیت و … توجه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =