ابزار و لوازم

وزن سازه گلخانه

بررسی وزن سازه گلخانه

برای کشت و رشد انواع گیاهان مکانی به نام گلخانه وجود دارد که با پوشش های شفاف برای عبور راحت نور خورشید پوشیده می شود . سازه گلخانه وظیفه ی محافظت از گیاهان در دماهای مختلف بالا و یا پایین  را دارند.. از جمله عوامل مهم در ارتباط با سازه ی گلخانه ها وزن آن ها می باشد. در این مطلب قصد بررسی وزن سازه گلخانه را داریم. در صورتی که شما نیز قصد دارید بدانید که وزن سازه گلخانه به چه عواملی بستگی دارد، پیشنهاد می کنیم تا مطلب زیر را بررسی کنید.

وزن سازه گلخانه

وزن سازه گلخانه

برای کشت و رشد انواع گیاهان مکانی به نام گلخانه وجود دارد که با پوشش های شفاف برای عبور راحت نور خورشید پوشیده می شود .

سازه گلخانه وظیفه ی محافظت از گیاهان در دماهای مختلف بالا و یا پایین  را دارند.از جمله عوامل مهم در ارتباط با سازه ی گلخانه ها وزن آن ها می باشد.

وزن سازه گلخانه بستگی به نوع متریال به کار رفته در سازه گلخانه و هم چنین پوشش آن می باشد.

در صورتی که از متریال های سنگین جهت ساخت گلخانه استفاده شود وزن آن نیز افزایش می یابد. گلخانه از نظر نوع سازه به دو دسته سنتی یا چوبی و فلزی یا مدرن تقسیم می شوند.

و از لحاظ پوشش هم دارای پوشش پلاستیکی، شیشه ای و پلی کربنات هستند. که در ادامه ی مطلب هر یک از این انواع سازه ها و هم چنین پوشش ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گلخانه های چوبی

اصلی ترین اسکلت این گلخانه ها از چوب و با پوشش پلاستیکی می باشد. ارتفاع این‌گلخانه ها بین ۲ تا ۳ متر است و  سیستم تهویه و گرمایشی استانداردی نیز ندارد.

به دلیل اینکه ارتفاع کمی دارد برای کاشت محصولاتی مثل گوجه فرنگی و خیار مناسب نیست . احداث این گلخانه نسبت سایر گلخانه ها ارزان است

اما محیط داخلی آن برای رشد گیاه مناسب نیست و میزان تولید در این‌گلخانه نسبت به گلخانه های مدرن کمتر می باشد .

گلخانه های مدرن یا فلزی

اسکلت اصلی این گلخانه  از  جنس فلز می باشد و با پوشیده شده از پوشش های ضد ماورا بنفش است.  و هم چنین سیستم گرمایشی و تهویه مناسبی می باشد.

ارتفاع این نوع گلخانه از ۵/۴ متر است و بخاطر شرایط مناسب رشد گیاهان در این سازه عملکرد در واحد سطح نسبت به گلخانه های چوبی افزایش دارد .

از وسیله پیچ و مهره برای اتصال قطعات در گلخانه های فلزی استفاده میکنند .  این نوع از سازه ها به نسبت سازه های چوبی دارای وزن بیش تری بوده و سنگین تر می باشند.

انواع گلخانه ها از لحاظ پوشش

پلاستیکی

پوشش های پلاستیکی میتواند از جنس پلی وینل فلوراید ، پلی استر ، پلیوینل کلراید  باشد . از جمله ویژگی های مثبت این نوع از پوشش این است که به اسکلت سنگین نیاز ندارد و هزینه گرم کردن آن نسبت به گلخانه شیشه ای پایین تر است .

دو لایه پلاستیک که یک از آنها به طور مستقیم و بدون واسطه روس سطح خارجی ورقه دیگر قرار میگیرد ، و توسط بالشتکی ترم از یکدیگر جدا می شوند .  استفاده از  این نوع از پوشش موجب کاهش وزن سازه گلخانه  می گردد.

شیشه ای

یکی از پرهزینه ترین نوع گلخانه های صنعتی گلخانه های شیشه ای است . نوع شیشه ای نیاز به اسکلت بسیار مقاوم نیاز دارد و همچنین مصرف سوخت بالا در این گلخانه زیاد است که این باعث افزایش قیمت می شود .

از جمله نکات مثبت  گلخانه ی شیشه ای ، قابلیت بالای آن در عبور دادن  نور خورشید و حرارت می باشد.  این مزیت در مناطقی که دارای نور کم اند سردسیر می باشند بسیار کارایی دارد.

هم چنین نکته مهمه دیگری که وجود دارد این است که گلخانه شیشه ای دارای بیشترین طول عمر نسبت به دیگر گلخانه ها است .

و هزینه نگهداری این گلخانه نسبت به دیگر گلخانه ها بالاتر است. وزن سازه گلخانه با استفاده از این پوشش به نسبت پوشش پلاستیکی بیش تر خواهد بود.

پلی کربنات

پوشش پلی کربنات دارای وزن کم تری می باشد.  و قیمت آن نیز به نسبت کمتر آن است. هم چنین مقاومت بالایی نیز دارد .به همین دلایل استفاده از آن به نسبت شیشه مناسب تر می باشد.

صرفه جویی در مصرف انرژی نیز از جمله ویژگی های دیگر آن است. این صرفه جویی طوری است که در فصل تابستان از ورود گرما به داخل جلوگیری کرده

و در زمستان نیز نمی گذارد که گرمای داخل آن خروج شود و هدر رود . وزن سازه گلخانه  با وجود این پوشش بسیار سبک خواهد بود.

وزن سازه گلخانه

جمع بندی

برای کشت و رشد انواع گیاهان مکانی به نام گلخانه وجود دارد که با پوشش های شفاف برای عبور راحت نور خورشید پوشیده می شود .

سازه گلخانه وظیفه ی محافظت از گیاهان در دماهای مختلف بالا و یا پایین  را دارند.از جمله عوامل مهم در ارتباط با سازه ی گلخانه ها وزن آن ها می باشد.

وزن سازه گلخانه بستگی به نوع متریال به کار رفته در سازه گلخانه و هم چنین پوشش آن می باشد. در صورتی که از متریال های سنگین جهت ساخت گلخانه استفاده شود وزن آن نیز افزایش می یابد.

گلخانه از نظر نوع سازه به دو دسته سنتی یا چوبی و فلزی یا مدرن تقسیم می شوند.  بین سازه فلزی و چوبی، سازه ی فلزی دارای وزن بیش تری می باشد.

گلخانه ها از لحاظ پوشش هم دارای انواع مختلفی از پوشش ها از جمله پوشش از جنس پلاستیک، پلی کربنات و شیشه هستند. در بین پوشش ها نیز پوشش شیشه ای سنگین تر و پوشش پلی کربنات سبک تر می باشد.

شما برای خرید لوله گلخانه ای و همچنین انواع دیگر از لوله و اتصالات می توانید به سایت اتصالات آنلاین مراجعه کنید و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 20 =