ابزار و لوازم

بررسی وزن سازه گلخانه

برای کشت و رشد انواع گیاهان مکانی به نام گلخانه وجود دارد که با پوشش‌های شفاف برای عبور راحت نور خورشید پوشیده می‌شود. سازه گلخانه وظیفهٔ محافظت از گیاهان در دماهای مختلف بالا و یا پایین  را دارند. از جمله عوامل مهم در ارتباط با سازهٔ گلخانه‌ها وزن آن‌ها می‌باشد. در این مطلب قصد بررسی وزن سازه گلخانه را داریم. درصورتی‌که شما نیز قصد دارید بدانید که وزن سازه گلخانه به چه عواملی بستگی دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب زیر را بررسی کنید.

وزن سازه گلخانه

وزن انواع سازه گلخانه کشاورزی

برای کشت و رشد انواع گیاهان مکانی به نام گلخانه وجود دارد که با پوشش‌های شفاف برای عبور راحت نور خورشید پوشیده می‌شود.

سازه گلخانه وظیفهٔ محافظت از گیاهان در دماهای مختلف بالا و یا پایین  را دارند. از جمله عوامل مهم در ارتباط با سازهٔ گلخانه‌ها وزن آن‌ها می‌باشد.

وزن سازه گلخانه بستگی به نوع متریال به‌کاررفته در سازه گلخانه و هم چنین پوشش آن می‌باشد.

درصورتی‌که از متریال‌های سنگین جهت ساخت گلخانه استفاده شود وزن آن نیز افزایش می‌یابد. گلخانه از نظر نوع سازه به دودسته سنتی یا چوبی و فلزی یا مدرن تقسیم می‌شوند.

و از لحاظ پوشش هم دارای پوشش پلاستیکی، شیشه‌ای و پلی‌کربنات هستند که در ادامهٔ مطلب هر یک از این انواع سازه‌ها و هم چنین پوشش‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گلخانه‌های چوبی

اصلی‌ترین اسکلت این گلخانه‌ها از چوب و با پوشش پلاستیکی می‌باشد. ارتفاع این‌گلخانه بین ۲ تا ۳ متر است و  سیستم تهویه و گرمایشی استانداردی نیز ندارد.

به دلیل اینکه ارتفاع کمی دارد برای کاشت محصولاتی مثل گوجه‌فرنگی و خیار مناسب نیست. احداث این گلخانه نسبت سایر گلخانه‌ها ارزان است

اما محیط داخلی آن برای رشد گیاه مناسب نیست و میزان تولید در این‌گلخانه نسبت به گلخانه‌های مدرن کمتر می‌باشد.

گلخانه سنتی

یکی از انواع گلخانه کشاورزی که هنوز بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند، گلخانه‌های سنتی هستند. این گلخانه‌ها به لحاظ متریال مورد استفاده مانند مورد قبل هستند و معمولا برای ساخت آن‌ها از چوب بهره می‌گیرند اما از بزرگ‌ترین معایب گلخانه سنتی می‌توان به مصرف انرژی بالا و عدم استحکام و مقاومت در برابر شرایط جوی اشاره کرد.

گلخانه‌های مدرن یا فلزی

اسکلت اصلی این گلخانه  از  جنس فلز می‌باشد و با پوشیده شده از پوشش‌های ضد ماورا بنفش است  و هم چنین سیستم گرمایشی و تهویه مناسبی می‌باشد.

ارتفاع این نوع گلخانه از ۵/۴ متر است و به‌خاطر شرایط مناسب رشد گیاهان در این سازه عملکرد در واحد سطح نسبت به گلخانه‌های چوبی افزایش دارد.

از وسیله پیچ‌ومهره برای اتصال قطعات در گلخانه‌های فلزی استفاده می‌کنند.  این نوع از سازه‌ها به نسبت سازه‌های چوبی دارای وزن بیشتری بوده و سنگین‌تر می‌باشند.

انواع گلخانه‌ها از لحاظ پوشش

پلاستیکی

پوشش‌های پلاستیکی می‌تواند از جنس پلی وینل فلوراید، پلی‌استر، پلیوینل کلراید  باشد. از جمله ویژگی‌های مثبت این نوع از پوشش این است که به اسکلت سنگین نیاز ندارد و هزینه گرم‌کردن آن نسبت به گلخانه شیشه‌ای پایین‌تر است.

دولایه پلاستیک که یک از آنها به طور مستقیم و بدون واسطه روس سطح خارجی ورقه دیگر قرار می‌گیرد، و توسط بالشتکی ترم از یکدیگر جدا می‌شوند.  استفاده از  این نوع از پوشش موجب کاهش وزن سازه گلخانه  می‌گردد.

شیشه‌ای

یکی از پرهزینه‌ترین نوع گلخانه‌های صنعتی گلخانه‌های شیشه‌ای است. نوع شیشه‌ای نیاز به اسکلت بسیار مقاوم نیاز دارد و همچنین مصرف سوخت بالا در این گلخانه زیاد است که این باعث افزایش قیمت می‌شود.

از جمله نکات مثبت  گلخانهٔ شیشه‌ای، قابلیت بالای آن در عبوردادن  نور خورشید و حرارت می‌باشد.  این مزیت در مناطقی که دارای نور کم‌اند سردسیر می‌باشند بسیار کارایی دارد.

هم چنین نکته مهمه دیگری که وجود دارد این است که گلخانه شیشه‌ای دارای بیشترین طول عمر نسبت به دیگر گلخانه‌ها است.

و هزینه نگهداری این گلخانه نسبت به دیگر گلخانه‌ها بالاتر است. وزن سازه گلخانه با استفاده از این پوشش به نسبت پوشش پلاستیکی بیشتر خواهد بود.

پلی‌کربنات

پوشش پلی‌کربنات دارای وزن کمتری می‌باشد  و قیمت آن نیز به نسبت کمتر آن است. هم چنین مقاومت بالایی نیز دارد. به همین دلایل استفاده از آن به نسبت شیشه مناسب‌تر می‌باشد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز از جمله ویژگی‌های دیگر آن است. این صرفه‌جویی طوری است که در فصل تابستان از ورود گرما به داخل جلوگیری کرده

و در زمستان نیز نمی‌گذارد که گرمای داخل آن خروج شود و هدر رود . وزن سازه گلخانه  با وجود این پوشش بسیار سبک خواهد بود.

وزن سازه گلخانه

جمع‌بندی

برای کشت و رشد انواع گیاهان مکانی به نام گلخانه وجود دارد که با پوشش‌های شفاف برای عبور راحت نور خورشید پوشیده می‌شود.

سازه گلخانه وظیفهٔ محافظت از گیاهان در دماهای مختلف بالا و یا پایین  را دارند. از جمله عوامل مهم در ارتباط با سازهٔ گلخانه‌ها وزن آنها می‌باشد.

وزن سازه گلخانه بستگی به نوع متریال به‌کاررفته در سازه گلخانه و هم چنین پوشش آن می‌باشد. درصورتی‌که از متریال های سنگین جهت ساخت گلخانه استفاده شود وزن آن نیز افزایش می یابد.

گلخانه از نظر نوع سازه به دودسته سنتی یا چوبی و فلزی یا مدرن تقسیم می‌شوند.  بین سازه فلزی و چوبی، سازهٔ فلزی دارای وزن بیشتری می‌باشد.

گلخانه‌ها از لحاظ پوشش هم دارای انواع مختلفی از پوشش‌ها از جمله پوشش از جنس پلاستیک، پلی‌کربنات و شیشه هستند. در بین پوشش‌ها نیز پوشش شیشه‌ای سنگین‌تر و پوشش پلی‌کربنات سبک‌تر می‌باشد.

شما برای خرید لوله گلخانه ای و همچنین انواع دیگر از لوله و اتصالات می‌توانید به سایت اتصالات آنلاین مراجعه کنید و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

سؤالات متداول

پرکاربردترین سایز در میان انواع لوله گلخانه کشاورزی کدام است؟

یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که درباره انواع لوله گلخانه کشاورزی پرسیده می‌شود همین مورد است. پرکاربردترین سایز لوله گالوانیزه گلخانه کدام است؟ در پاسخ باید بگوییم لوله‌های گلخانه‌ای که وزن سبک‌تری دارند، حمل‌ونقل آن‌ها راحت‌تر است و امکان تغییر شکل آن‌ها وجود دارد، در میان بقیهٔ لوله‌های گلخانه‌ای پرمصرف‌تر و پرکاربردتر هستند که شامل لوله‌های 3/4، 1/2 و 1 اینچ می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =