ابزار و لوازم

تفاوت لوله گازی و API

تفاوت لوله گازی و API

تفاوت لوله گازی و API، موضوع بسیار مهمی که تمام افرادی که با لوله‌ها سروکار دارند باید از آن مطلع باشند. تفاوت لوله گازی و API موضوعی بسیار مهم است که این دو مدل لوله را از هم جدا کرده است.
لوله‌های گازی و لوله‌های API باهم تفاوت‌های بسیاری دارند. علاوه بر تفاوت‌ها، هر کدام از این لوله‌ها قابلیت و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که این دو را از هم متمایز کرده است.
در این مقاله قصد داریم به این موضوع مهم بپردازیم تا شما عزیزانی که با انواع لوله‌ها سروکار دارید، طور کامل با این لوله‌ها آشنا شده و تفاوت‌های این دو لوله را به‌راحتی متوجه شوید.
این نکته راهم به‌خاطر داشته باشید که شما عزیزان می‌توانید برای خرید لوله گازی و همین‌طور لوله API با بهترین قیمت و پایین‌ترین قیمت بازار همین حالا وارد فروشگاه سایت ما یعنی اتصالات آنلاین شده و خرید خود را انجام دهید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره 02166673033 تماس بگیرید. کارشناسان و متخصصین ما شما عزیزان را راهنمایی کرده و به شما عزیزان مشاوره میدهند. این مشاوره میتواند باعث شود که شما عزیزان خریدی درست و دقیق با توجه به نیاز های خود داشته باشید.
با اتصالات انلاین در این مقاله بسیار مهم همراه باشید.

انواع لوله‌کشی گاز خانگی

معرفی این لوله‌ها قبل از شروع تفاوت لوله گازی و API

بهتر است قبل از شروع مباحث اصلی این مقاله به انواع این دو مدل لوله بپردازیم تا شما عزیزان با این دو موضوع بیشتر آشنا شوید. البته در این مقاله ما به‌قدری این دو مورد را ساده توضیح می‌دهیم که شما می‌توانید به‌راحتی متوجه تفاوت این دو مدل لوله شوید.

معرفی لوله گازی

معرفی لوله گازی

ابتدا به معرفی لوله گازی می‌پردازیم؛ زیرا این لوله‌ها بیس لوله‌های گازی به شمار می‌آیند. هرچه بیشتر با این لوله‌ها آشنا شویم، ذهنیت ما درباره این لوله‌ها بهتر می‌شود. این موضوع می‌تواند فهم و درک این مقاله را برای شما عزیزان آسان‌تر کند.
لوله گازی به‌نوعی از لوله‌ها گفته می‌شود که برای انتقال گاز طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این لوله‌ها در مصارف خانگی و همین‌طور تجاری برای گازرسانی استفاده می‌شود.
این لوله‌ها از جنس و آلیاژ مختلف ساخته می‌شوند. ضخامت این لوله‌ها باتوجه‌به نوع استفاده از آنها بالا و پایین می‌رود. هرچه فشار انتقال بیشتر باشد، ضخامت آن افزایش میابد. هرچقدر هم کمتر باشد ضخامت کاهش میابد.

کاربردهای لوله گازی

در قسمت بالا به معرفی لوله گازی پرداختیم حال نوبت این است که با کاربردهای مختلف و جالب این لوله آشنا شویم. این کاربردها می‌توانند تفاوت لوله گازی و API را برای ما آشکار کنند.

 • تأسیسات و لوله‌های گاز طبیعی در خانه و ساختمان‌ها: بله اولین کاربرد این لوله‌ها استفاده از آنها در خانه و ساختمان‌ها است. از این لوله‌ها برای لوله‌کشی گاز استفاده می‌شود.
 • خطوط لوله‌کشی شهری: از این لوله‌ها برای رسیدن گاز از ایستگاه‌های گازی به خانه و ساختمان‌های ما استفاده می‌شود. خطوط لوله‌کشی گازی شهری در زیر زمین قرار دارد و از ایستگاه تا درب‌خانه و ساختمان مردم کشیده می‌شود.
 • اجاق‌گاز، پکیج و آب‌گرم‌کن: از این لوله‌ها برای رسیدن گاز به اجاق‌گاز، پکیج و آبگرم کن استفاده می‌شود.
 • سیستم‌های گرمایش مرکزی: در سیستم‌های گرمایش مرکزی همانند داکت اسپلیت و چیلر از این لوله‌های گازی استفاده می‌شود تا گاز مصرفی این دستگاه‌ها به آنها برسد.

این موارد از مهم و پراستفاده‌ترین کاربردهای لوله گازی بودند.

ویژگی‌های لوله گازی

مزایای استفاده از لوله گازی، موضوعی که می‌تواند ما را به تفاوت لوله گازی و API نزدیک کند

در قسمت بالایی مشاهده کردید که این لوله‌ها کاربردهای بسیار جالبی دارند. این موضوع باعث شده که در بیشتر موارد از آنها استفاده می‌شود.
حال نوبت این است که مزایای مهم و فوق‌العاده این لوله‌ها بپردازیم.
مزایای این لوله‌ها عبارت‌اند از:

 • مقاومت بالا: همان‌طور که اشاره کردیم این لوله‌ها از مواد و آلیاژهای مختلف تولید می‌شود. همین موضوع باعث بالارفتن مقاومت این لوله‌ها شده است.
 • دوام بالا: این لوله‌ها درصورتی‌که به دست کارشناسان مجرب و تجهیزات مناسب نصب شوند می‌توانند دهه‌ها به انسان خدمت کنند. این موضوع باعث بالارفتن دوام این لوله‌ها شده است.
 • قیمت مناسب لوله گازی: این لوله‌ها قیمتی بسیار مناسب در مقابل سایر لوله‌ها برای انتقال سیالات مختلف دارند. این باعث به‌صرفه‌بودن آنها شده است.
 • ایمنی مناسب: این لوله‌ها به دلیل تولیدشدن با استانداردهای مناسب، از ایمنی بالا و مناسبی برخوردار

هستند. این ایمنی باعث شده از نشت گاز و همین‌طور دیگر خطرات مرتبط با لوله جلوگیری شود.

دانستن این مزایا ما را به تفاوت لوله گازی و API نزدیک می‌کنند.

انواع لوله گازی

این لوله‌ها برای بالاتر بردن و همین‌طور انعطاف‌پذیری در انواع مختلفی تولید می‌شوند. انواع لوله‌های گازی عبارت‌اند از:

لوله گازی پلاستیکی: این نوع لوله‌ها از جنس پلی‌اتیلن یا PVC ساخته می‌شوند. این لوله‌ها از وزنی سبک و همین‌طور انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

لوله گازی مسی: لوله از مس ساخته و تولید می‌شود. از این لوله برای مصارف داخلی و خارجی مخصوصاً فضاهای تنگ استفاده می‌شود. اگر دقت کرده باشید از این لوله‌ها برای انتقال گاز به کولرگازی هم استفاده می‌شود.

لوله گازی گالوانیزه: از این نوع لوله‌ها برای مکان‌هایی که احتمال خاک خوردگی و زنگ زندگی دارد استفاده می‌شود.

لوله‌های فلزی و لوله‌های فولادی: این لوله‌ها بیشترین استفاده را بین دیگر لوله‌ها دارند. از این لوله‌ها هم برای پروژه‌های بزرگ و هم برای مصاف کوچک استفاده می‌شود. این لوله‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این لوله‌ها درواقع پلی است بین تفاوت لوله گازی و API.
شما عزیزان می‌توانید برای خرید لوله‌های فلزی و فولادی وارد فروشگاه اتصالات آنلاین شده و محصول خود را خریداری کنید.
همچنین شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166673033 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما عزیزان را راهنمایی کنند.

مزایا و معایب لوله api

معرفی لوله API

معرفی لوله API

در قسمت بالایی با لوله‌های گازی آشنا شدیم. می‌توان این‌گونه گفت که تا اینجای کار 50 درصد اشنایی با تفاوت لوله گازی و API را جلو امده ایم. حال نوبت این است که با 50 درصد دیگر اشنا شویم.
لوله API در واقع لوله ای فولادی است. این لوله بر اساس استاندارد دقیق و بین المللی (API) که همان موسسئه بین المللی نفت امریکا (American Petroleum Institute) است.
این لوله از استهکام و تراکم بسیار بالایی برخوردار است. همین موضوع باعث شده این لوله از لوله گازی متمایز شود.

کاربرد این لوله‌ها و تأثیر آنها روی تفاوت لوله گازی و API

این لوله از کاربردهای متنوعی برخوردار است. این کاربردها تأثیر مستقیمی روی تفاوت لوله گازی و API دارند. این کاربردها عبارت‌اند از:

 • انتقال نفت و گاز: این لوله‌ها قابلیت تحمل فشار بسیار بالا را دارند. همین موضوع باعث شده که این لوله‌ها در صنایع مختلفی که فشار بسیار حائز اهمیت است مورداستفاده قرار گیرند. این موضوع باعث شده این لوله‌ها در خطوط انتقال نفت و گاز مورداستفاده قرار گیرند.
 • خطوط انتقال آب و فاضلاب: این لوله‌ها به دلیل قدرتمندی بالا در خطوط انتقال آب و فاضلاب هم مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • خطوط لوله‌کشی ساختمانی: از این لوله‌ها برای لوله‌کشی گاز ساختمان و مجتمع‌های بسیار بزرگ هم استفاده می‌شود. امروزه بیشتر ساختمان‌ها برای اینکه در آینده دچار مشکلات لوله‌کشی و تعویض آنها نشوند از لوله‌های API استفاده می‌کنند.
 • انتقال منابع شیمیایی: این لوله برای خطوط انتقال مواد و فراورده‌های شیمیایی و سیالات خورنده و حتی گازهای صنعتی نیز استفاده می‌شوند.

این لوله‌ها در صنایع دیگر هم مورداستفاده قرار می‌گیرند که ما به طور مختصر به اصلی‌ترین صنایع پرداختیم.

بهترین نوع لوله گازی چیست

مزایای لوله سپاهان، عامل بزرگ تفاوت لوله گازی و API

مزایای لوله سپاهان، عامل بزرگ تفاوت لوله گازی و API

مزایا این لوله درواقع عامل بزرگی است که تفاوت لوله گازی و API را می‌سازد.
این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

 • مقاومت بالا: این لوله‌ها به دلیل جنس و آلیاژ (فولاد) استفاده شده در تولید آن، از مقاومت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 • ایمنی بالا: این لوله‌ها به دلیل داشتن استاندارد API همواره از ایمنی بالایی برخوردار بودند. به‌نوعی این لوله‌ها جزو بهترین لوله‌ها به شمار میایند.
 • طول عمر بسیار بالا: استاندارد و فولاد استفاده شده در این لوله باعث شده که این لوله از طول عمر بسیار بالایی برخوردار باشد.
 • قابلیت انعطاف‌پذیری: لوله‌های سپاهان در سایزها و همین‌طور گریدهای مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. همین موضوع موجب شده است که این لوله از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد و برای شرایط و وضعیت‌های مختلف استفاده شود.

 انواع لوله API

این لوله‌ها به دلیل پشتیبانی از طیف وسیعی از کاربردها در مدل و سایزهای مختلف تولید می‌شوند. این موضوع باعث رقابت شدید و ایجاد تفاوت لوله گازی و API شده است. به طور مختصر به این لوله‌ها می‌پردازیم:

 • لوله API 5L: این مدل لوله بیشترین مورداستفاده را نسبت به دیگر لوله‌ها دارد. در صنایع مختلفی همانند نفت و گاز و همین‌طور لوله‌کشی خانه استفاده می‌شود.
 • لوله API 5CT: از این لوله در چاه‌های نفت استفاده می‌شود.
 • لوله API 16C: برای خطوط لوله‌های آب و فاضلاب از این لوله‌ها استفاده می‌شود.
 • لوله API 2B: موارد استفاده این لوله مقداری متفاوت است، از این لوله برای انتقال بخار یا سیالات با دمای بالا استفاده می‌شود.
 • لوله API 510: این لوله شباهت زیادی به لوله API 2B دارد؛ اما تفاوت آن این است که از این لوله برای خنک‌کردن و همین‌طور انتقال سیالاتی با دمای پایین استفاده می‌شود.

برای خرید لوله‌های گازی API به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

اطلاع از قیمت و خرید لوله گازی توکار api سپاهان

خرید لوله سپنتا گازی

استعلام قیمت و خرید لوله گازی api سپنتا

خرید لوله گازی سپاهان

اصل مطلب، تفاوت لوله گازی و API

با آشناشدن با این لوله‌ها حال می‌توانم به بخش اصلی مقاله یعنی تفاوت لوله گازی و  API بپردازیم.
این دو لوله هر دو برای انتقالات عمدتاً گاز و دیگر سیالات استفاده می‌شوند.
علاوه بر این موضوع، همان‌طور که به مزایای هر دو لوله اشاره شد. این دو از برخی کاربردهای یکسانی برخوردار هستند. اما بااین‌حال باز هم تفاوت‌هایی در کاربرد باهم دارند.

استاندارد لوله api

تفاوت لوله گازی و API در کاربرد

لوله گازی: لوله گازی عمدتاً و بیشتر باری مصارف مسکونی و همین‌طور تجاری مورداستفاده قرار مگیرد.

لوله API: در طیف بسیار گسترده و وسیع‌تری مانند صنایع نفت و گاز، خطوط لوله‌ای فشار بالا، سیستم اطفای حریق و همین‌طور لوله‌کشی آب و ساختمان استفاده می‌شود.

تفاوت این دو لوله در مقاومت

لوله گازی: برای فشارهای پایین‌تر و همین‌طور مصارف تجاری و خانگی طراحی شده است.

لوله API: به دلیل ضخامت و گریدهای فولادی برای تحمل فشارهای بسیار بالا مناسب است. اما از آن برای مصارف خانگی هم استفاده می‌شود.

انواع عایق لوله گاز

تفاوت در ویژگی‌های این دو لوله

ویژگی‌ها

لوله گازی

لوله API

جنس

مختلف ممکن است پلاستیکی یا چدنی باشد.

فولاد با گریدهای مختلف

استانداردها

الزامات خاص برای جوشکاری و تست

استاندارد رسمی و بین‌المللی API

قیمت

ارزان‌تر

گران‌تر

ضخامت

نازک

ضخیم

کیفیت

متوسط و گاهی روبه‌پایین

بسیار بالا

 

این جدول به‌طورکلی می‌تواند تفاوت و ویژگی‌های این دو محصول را به شما نشان دهد.
لوله API ممکن است گران باشد؛ اما دلیلی برای کم استفاده‌شدن ندارد و همه افراد سعی می‌کنند از آن استفاده کنند. چون به قول بزرگان “این لوله مرگ ندارد”

روش تولید لوله گازی api

از کدام لوله برای پروژه‌های خود استفاده کنیم؟

از کدام لوله برای پروژه‌های خود استفاده کنیم؟

باتوجه‌به تفاوت لوله گازی و API که به طور کامل به آن پرداختیم این سؤال در ذهن شما به وجود می‌آید که کدام لوله را برای پروژه‌های خود انتخاب کنیم.
باید بگویم که در این مرحله شما باید فاکتورهایی از قبیل فشار، کاربرد، بودجه و همین‌طور شرایط محیطی را به دست بیاوردید.
پس از به‌دست‌آوردن این فاکتورها شما باید با یک متخصص و کارشناس در مورد انتخاب خود مشورت بگیرید تا از بین گزینه‌های موجود بهترین آنها را انتخاب کنید.
شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره 02166673033 تماس بگیرید. کارشناسان و متخصصان ما شما عزیزان را بطور کاملا رایگان راهنمایی و مشاوره میدهند.

خلاصه و ختم کلام در مقاله تفاوت لوله گازی و API

در این مقاله به موضوع بسیار مهم تفاوت لوله گازی و API پرداختیم. این تفاوت‌ها موضوع بسیار مهمی است که همه افرادی که با لوله‌ها سرکار دارند باید از این موضوعات اطلاع داشته باشند.
در این مقاله علاوه بر تفاوت لوله گازی و API به موضوعات مهم دیگری همانند انتخاب گزینه مناسب، معرفی لوله‌های گازی، کاربرد، مزایا و انواع آن و معرفی کامل لوله API پرداختیم.
شما عزیزان با مطالعه‌کردن این مقاله قادر به درک درست از تفاوت این لوله‌ها هستید.
فراموش نکنید که شما می‌توانید برای خرید لوله API و لوله گازی فولادی همین حالا وارد فروشگاه سایت ما شوید.
از شما بابت اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید سپاس گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =