ابزار و لوازم

روش تولید لوله API

روش تولید لوله API

روش تولید لوله API، موضوعی جالب و کاربردی که تمام افرادی که در حوزه لوله به‌خصوص لوله API فعالیت می‌کنند باید از آن اطلاع داشته باشند. روش تولید لوله API روشی است که در آن از تکنولوژی استفاده بسیاری می‌شود تا لوله‌های قدرتمندی تولید شوند و به دست مردم برسند.
ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این موضوع جالب و کاربردی بپردازیم تا شما عزیزان علاوه بر خود لوله‌های API با روش تولید این لوله‌ها هم آشنا شوید.
شما عزیزان می‌توانید برای خرید لوله API و لوله‌های فلزی همین حالا وارد فروشگاه سایت اتصالات آنلاین شوید و محصول موردنظر خود را خریداری کنید.
شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره 02166673033 تماس بگیرید تا کارشناسان و متخصصان مجرب ما به راهنمایی و مشاوره شما عزیزان بپردازند.

مقالاتی که ممکن است برای شما جذاب باشد:

تفاوت لوله گازی و api

انواع عایق لوله گاز

استاندارد لوله api

لوله API چیست؟

بهتر است قبل از اینکه به سراغ اصل مطلب مقاله یعنی روش تولید لوله API برویم با چیستی این لوله‌ها به طور مفصل و خلاصه آشنا شویم.
لوله API در واقع لوله‌ای فولادی است بر اساس استانداردهای جهانی مخصوصی تولید می‌شود.
API درواقع مخفف نام مؤسسه و پژوهشکده نفت امریکا (American Petroleum Institute) است. مؤسسه نفت امریکا با سال‌ها تلاش و پژوهش به یک استاندارد سطح بالا برای لوله‌هایی که گاز را منتقل رسید و نام آن را API گذاشت. اما این استاندارد به دلیل بالابودن کیفیتش این لوله را قادر کرده که علاوه بر انتقال گاز طبیعی برای انتقال دیگر سیالات از جمله نفت، گاز، آب و فراورده‌های نفتی استفاده شود.
این لوله‌ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.

انواع لوله‌های لوله API

همان‌طور که اشاره کردیم این لوله‌ها به دلیل استاندارد خود طیف گسترده‌ای از کاربردها برخوردار هستند. این کاربردها باعث شده است که این لوله‌ها به انواع مختلفی تقسیم‌بندی شود. روش تولید لوله API تفاوت آن‌چنانی باهم ندارند، تنها استاندارد و نحوه استاندارد آنها از هم متفاوت است.
انواع لوله API عبارت‌اند از:

لوله API 5L: این لوله‌ها برای خطوط انتقال نفت و گاز طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرند. بیشتر لوله‌های API با این استاندارد تولید می‌شوند و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 • لوله API 2W: این لوله‌ها به‌طورکلی برای خطوط انتقال آب استفاده می‌شوند.
 • لوله API 5CT: این مدل لوله برعکس دیگر لوله‌ها برای انتقال مستقیم سیالات استفاده نمی‌شود؛ بلکه از این لوله برای چاه‌های نفتی و همین‌طور گازی استفاده می‌شود.
 • لوله API 2B: این لوله به‌طورکلی در صنایع عمومی صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نکته‌ای بسیار جالب و مهم در مورد لوله‌های API

نکته‌ای بسیار جالب و مهم در مورد لوله‌های API

همان‌طور که در قسمت‌های بالایی اشاره کردیم این لوله‌ها با استاندارد مؤسسه و پژوهشکده نفت امریکا تولید شده و توزیع می‌شوند.
در کشور ما ایران به دلایل مختلفی نظیر تحریم و غیره… امکان واردکردن و استفاده‌کردن از این لوله‌ها وجود ندارد. برای همین کارشناسان و متخصصان کشورمان کمر همت بسته و دست به بومی‌سازی این لوله‌ها کردند. حال این لوله‌ها با همان روش تولید لوله API، همان کیفیت و حتی بیشتر، قیمتی بسیار مناسب‌تر و غیره… کشور عزیزمان ایران تولید و توزیع می‌شود.
این موضوع باعث شده است که از خارج‌شدن بخش بسیاری از ارز کشور جلوگیری شود.
این موضوع باعث افتخار ایران و ایرانی است. این لوله‌ها در ایران با نام لوله سپاهان و لوله سپنتا تولید می‌شوند.
این نکته، نکته‌ای بسیار مهم و جالب در مورد این لوله‌ها بود که شما عزیزان باید از آن اطلاع داشته باشید.

مزایا لوله سپاهان

لوله‌های API به دلیل استانداردی که دارند دارای مزایای بسیاری هستند. این مزایا عبارت‌اند از:

 • استحکام و مقاومت بالا: این لوله‌ها به دلیل اینکه از فولاد ساخته می‌شود از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. این موضوع باعث شده است که این لوله‌ها در برابر ضربه، فشار و همین‌طور خوردگی‌ها برخوردار هستند.
 • طول عمر بالا: همان‌طور که در گزینه بالایی به استحکام این لوله اشاره کردیم، این لوله به دلیل اینکه در برابر خوردگی‌ها، پوسیدگی‌ها و حتی فرسایش مقاوم هستند از طول عمر بالایی هم برخوردار هستند.
 • قابل‌بازیافت شدن: این لوله‌ها قابلیت این را دارند که پس از بلااستفاده‌شدن دوباره بازیافت شوند و دوباره به خدمت بازگردند. این موضوع باعث شده این لوله‌ها از نظر اقتصادی و محیط زیستی هم عالی عمل کنند.
 • تنوع بالا: استاندارد این لوله‌ها باعث شده است که این لوله‌ها در گریدها، ابعاد، و همین‌طور عایق‌های مختلف تولید و عرضه شوند. البته این تنوع روی روش تولید لوله API تأثیری نمی‌گذارد.
 • قابلیت جوش‌کاری بالا: فولاد و لوله API جزو فلزها و لوله‌هایی هستند که عملیات جوش‌کاری روی آنها، برای اتصال آنها به لوله‌های دیگر آسان است و به‌راحتی می‌توان روی آنها جوش‌کاری کرد.

شما عزیزان می‌توانید برای خرید لوله‌ API سپاهان همین حالا وارد فروشگاه سایت اتصالات آنلاین شوید و محصول خود را تهیه کنید.
همچنین شما متیوانید برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره 02166673033 تماس حاصل کنید تا متخصصان مجرب ما شما عزیزان را راهنمایی کنند.

معایب لوله API

به‌طورکلی می‌توان این‌گونه گفت که هر چیزی که مزایایی دارد در مقابل خود معایبی هم دارند.
معایب لوله API عبارت‌اند از:

 • وزن بالا: اولین عیبی که می‌توان برای لوله API انتخاب کرد این است که این لوله به دلیل جنس فولادی خود دارای وزن بالایی است. این وزن بالا می‌توانند روی حمل‌ونقل و همین‌طور نصب این لوله‌ها تأثیر بگذارد.
 • قابلیت انعطاف‌پذیری پایین: این لوله‌ها در مقایسه با بقیه مدل لوله‌ها از انعطاف‌پذیری پایین‌تری برخوردار هستند و برای انعطاف‌پذیر کردن آنها باید از اتصالات استفاده کرد.
 • امکان زنگ‌زدگی: درصورتی‌که این لوله‌ها به‌درستی عایق نشوند ممکن است در خطر زنگ‌زدگی قرار بگیرند.
 • نیاز به تیم متخصص برای نصب: این مورد برای نصب لوله‌های API با قطر بزرگ و برای استفاده در صنایع بزرگ است. برای نصب این لوله‌ها در اندازه‌های بزرگ، نیاز به یک تیم متخصص در نصب این لوله‌ها است.

این موارد از معایب لوله‌های API بودند. این نکته را به‌خاطر داشته باشید که همواره مزایای لوله‌های API نسبت به معایب آن بهتر است و این موضوع می‌تواند باعث شود که از این معایب چشم‌پوشی کرد. در بخش بعدی مقاله به روش تولید لوله API می‌پردازیم.

مبحث اصلی مقاله، روش تولید لوله API

به مبحث اصلی مقاله یعنی روش تولید لوله Api رسیدیم. لوله API با دو روش مخصوص تولید می‌شوند. این دو روش باعث شده است که این لوله‌ها در صنایع مختلف کاربرد گسترده‌ای به دست آورند. بطورکلی از از روش اول برای کاربردهای فشار پایین و از روش دوم برای کاربردهای فشار بالا استفاده می‌شود.
این دو روش عبارت‌اند از:

لوله‌های درزدار، اولین روش تولید لوله API

لوله‌های درزدار، اولین روش تولید لوله API

در این روش از دو ورق فولادی به‌عنوان ماده اولیه این مدل لوله‌ها استفاده می‌شود. این روش تولید لوله API مراحل خاص خود را دارند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • آماده‌سازی ورق‌ها: در مرحله اول ساخت لوله API، ابتدا ورق‌های فولادی را باتوجه‌به ضخامت و ابعاد موردنظر و مشخص شده را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص همانند گیوتین برش می‌دهند.
 • لبه زنی ورق‌های فولادی: در محله دوم این ورق‌های فولادی را با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های مختلفی مثل تراش، رنده و یا قیچی به شکل مورب در میاورند.
 • شکل‌دهی ورق‌های فولادی مورب شده: ورق‌های فولادی مورب شده توسط دستگاه‌های مخصوص به شکل استوانه در میاید.

بخش دوم روش تولید لوله‌های درزدار API

 • جوشکاری ورق‌های فولادی: در این مرحله دو لبه ورق‌های فولادی را با روش‌های مختلف جوشکاری نظیر جوشکاری زیر پودری طولی (LSAW)، جوشکاری مقاومتی الکتریکی (ERW) و جوشکاری اصطکاکی (FW) به هم جوش می‌دهند. تا کاملاً به شکل لوله درآید.
 • بازرسی از لوله و همین‌طور درز لوله: پس از گذشت لوله از مرحله جوشکاری، این لوله وارد مرحله بازرسی می‌شود. در این مرحله، لوله توسط روش‌های مختلف NDT همانند رادیوگرافی، ذرات مغناطیسی و التراسونیک به طور کامل برسی و بازرسی می‌شود تا از سالم جوش‌خوردن آن اطمینان لازم به دست بیاید. درصورتی‌که لوله نتوانست از مرحله بازرسی گذر کنند، لوله از خط تولید خارج می‌شود تا دوباره ذوب و به ورق فولادی تبدیل شود.
 • پردازش نهایی: لوله‌ها پس از گذشت از مرحله بازرسی، به‌منظور صاف‌کردن سطح از دستگاه‌های مختلف عبور می‌کنند و پس از این مرحله، توسط دستگاه گیوتین به اندازه‌های مختلف تقسیم می‌شوند و آماده عرضه می‌شوند.

این موارد تمام مراحلی بودند که یک لوله درزدار برای تولیدشدن باید طی کند. این موارد به‌طورکلی روش تولید لوله API درزدار بودند.

لوله‌های بدون درز، دومین روش تولید لوله API

لوله‌های بدون درز دومین روش تولید لوله API

لوله‌های بدون درز API از شمش‌های فولادی تولید می‌شوند. به این لوله‌ها لوله‌های مانیسمان هم گفته می‌شود. مراحل تولید لوله‌های بدون درز یا مانیسمان عبارت‌اند از:

 • گرم‌کردن شمش‌های فولادی: اولین مرحله در تولید این مدل لوله‌ها گرم‌کردن این شمش‌ها است. این شمش‌ها به‌قدری گرم می‌شوند که به‌راحتی بتوان حفره‌ای درون آنها ایجاد کرد.
 • سوراخ و ایجاد حرفه بر روی شمش: در این قسمت با استفاده از یک دستگاه پرس یا سنبه، در مرکز شمش سوراخی ایجاد می‌شود.
 • شکل‌دادن به شمش‌ها: شمش سوراخ شده توسط غلتک‌ها به‌قدری کشیده و نازک می‌شود تا به قطر و ضخامت موردنظر برسد.
 • کالیبراسیون لوله‌ها: در این مرحله قطر و ضخامت لوله‌ها بطور کاملا دقیق توسط غلتک های کلیبراسیون تنظیم میشوند. این کالیبراسیون بر اساس استانادارد API انجام میشود.
 • سرد کردن لوله ها: لوله ها پس از گذشت از مرحله کالیبراسیون و شکل دهی، وارد مرحله سردشدن می‌شوند تا وارد دیگر مراحل تولید شوند.
 • بازرسی: در تولید این لوله ها هم همانند لوله های درز دار، این لوله ها با استفاده از روش NDT مورد بازرسی قرار میگیرند تا از لحاظ ظاهری و داخلی مشکلی نداشته باشند.
 • پردازش نهایی لوله سپاهان: پس از گذشت از مرحله بازرسی لوله‌ها وارد مرحله پردازش نهایی می‌شوند تا به سطحی صاف برسند و برای برش‌های نهایی آماده شوند.

این موارد هم روش تولید لوله API بدون درز بودند.

مقالات مرتبط:

بهترین نوع لوله گازی چیست

مزایا و معایب لوله api

ویژگی‌های لوله گازی

انواع لوله‌کشی گاز خانگی

نکات بسیار مهم در مورد روش تولید لوله‌های API

در فرایند تولید این مدل لوله‌ها از فولادهای مختلف با گریدهای API استفاده می‌شود. این موضوع باعث شده است که هر کدام خواص مکانیکی و کاربردهای خاص خودشان را داشته باشند.
در فرایند تولید لوله API از استاندارد ها و مقرارت مختلفی از جمله استاندارد API 5L و همین‌طور استاندارد ASTM A106 استفاده می‌شود.
این موارد از نکات مهم در مورد روش تولید لوله API بودند.

خلاصه و ختم کلام در مقاله روش تولید لوله API

به پایان مقاله روش تولید لوله API رسیدیم. در این مقاله آشنایی با این لوله‌ها، مزایا و معایب، نکات مهم و همین‌طور روش تولید لوله API پرداختیم. شما عزیزان با مطالعه‌کردن این مقاله به طور کامل با روش تولید این لوله کاربردی آشنا می‌شوید و می‌توانید از این لوله‌ها برای پروژه و خانه‌های خود استفاده کنید.
از لوله‌های بدون درز برای پروژه‌های بزرگ و فشار بالا استفاده می‌شود و از لوله‌های درزدار برای پروژه و مصارفی که فشار کمتری دارند استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال از لوله‌های درزدار برای لوله‌کشی خانه‌ها، بیمارستان، شهرک‌ها و مناطق مسکونی استفاده می‌شود و از لوله‌های بدون درز برای انتقال مستقیم گاز طبیعی از پالایشگاه گاز به مناطق مسکونی یا صنعتی استفاده می‌شود.
فراموش نکنید که شما عزیزان می‌توانید برای خرید لوله API و فلزی همین حالا وارد فروشگاه سایت اتصالات آنلاین شوید و محصول موردنظر خود را خریداری کنید.
این نکته راهم فراموش نکنید که شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان از تیم مجرب اتصالات آنلاین همین حالا با شماره 02166673033 تماس بگیرید تا کارشناسان ما به مشاوره و راهنمایی شما عزیزان بپردازند.
از اینکه تا اخر مقاله همراه ما بودید سپاس‌گزاریم.

برای خرید لوله‌های گازی API به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

اطلاع از قیمت و خرید لوله گازی توکار api سپاهان

خرید لوله سپنتا گازی

استعلام قیمت و خرید لوله گازی api سپنتا

خرید لوله گازی سپاهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =