ابزار و لوازم

استاندارد لوله API

استاندارد لوله API

استاندارد لوله api، موضوعی بسیار جالب که ذهن تمامی افراد متخصص، کارشناس، فروشنده و مصرف‌کننده لوله api را با خود درگیر کرده. لوله api لوله‌ای است که طیف گسترده‌ای از مصارف را پشتیبانی می‌کنند. اما این لوله بیشتر در صنایع گازی و کارهایی که با گاز سروکار دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد.
می‌توان این‌گونه گفت که این لوله نقش اصلی رسیدن گاز به خانه و ساختمان‌های ما انسان‌ها را بازی می‌کند.
این موضوع باعث شده که این لوله‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشند. این لوله کاربردهای بسیاری با طیف بالا دارد.
در این مقاله قصد داریم به معرفی اختصاصی این لوله و مهم‌تر از همه به استاندارد این لوله بپردازیم.
شما عزیزان با مطالعه‌کردن این مقاله به طور کامل با استاندارد لوله api و همچنین موارد مهم دیگر نظیر مشخصات، متریال مورداستفاده، کاربردها، مزایا و دیگر مطالب مهم در مورد این لوله فوق‌العاده دست پیدا می‌کنید.
با دانستن این اطلاعات شما می‌توانید به یک کارشناس لوله api تبدیل شوید. شما می‌توانید باتوجه‌به نیاز خود لوله‌ای پی آی خود را انتخاب کنید و آن را بخرید.
با اتصالات آنلاین قدیمی‌ترین و مجرب‌ترین تیم فروش اتصالات، لوله‌ها، تجهیزات و غیره… در این مقاله همراه باشید.
شما می‌توانید برای خرید لوله api همین حالا وارد فروشگاه سایت شوید و لوله خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.
فراموش نکنید که شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان همین حال با شماره 02166673033 تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما شما عزیزان را راهنمایی و همراهی میکنند.

روش تولید لوله گازی api

برسی کلی استاندارد لوله api

برسی کلی استاندارد لوله api

بهتر است قبل از برسی کردن استاندارد این لوله با یک سازمان بزرگ و مهم آشنا شویم. سازمانی که می‌خواهیم با آن آشنا شویم سازمان و مؤسسه نفت امریکا (American Petroleum Institute) است.
این سازمان بزرگ‌ترین انجمن نفت و گاز طبیعی جهان به شمار میاید. این مؤسسه راهبردهای اساسی و بزرگ را در صنعت نفت و گاز در جهان به وجود آورده است.
کلمه API هم درواقع مخفف اسم این سازمان است.
این سازمان استانداردهای مختلفی برای لوله‌ها معرفی کرده است. لوله‌هایی که با این استانداردها تولید می‌شوند لوله API می‌نامند.
این استاندارد از استانداردهای سطح بالا لوله‌ها به‌حساب میاید و کاربرد بسیار بالایی دارد.
این استانداردها سطوح مختلفی دارند که به آنها می‌پردازیم.

سطوح مختلف استاندارد لوله API

همان‌طور که اشاره کردیم این لوله‌ها از استاندارد API برخوردار هستند. استاندارد لوله API انواع مختلفی دارد که باید تمامی افرادی که با این لوله‌ها سرکار دارند از سطوح اطلاع داشته باشند.

سطح اول، استاندارد API L5…

این استانداردی است که برای لوله‌هایی فولادی که بدون جوشکاری تولید می‌شوند و از هیچ درزی برخوردار نیستند. از این لوله‌ها برای موارد مصرفی فشار بالا همانند خطوط لوله انتقال نفت و گاز طبیعی و سایر کاربردهای فشار بالا استفاده می‌شود.
این استاندارد در گریدهای مختلف با مقادیر مختلفی ارائه می‌شوند گریدهای آن به نحوی است که می‌توان از آن برای مصرف فشار پایین همانند لوله‌کشی خانه و ساختمان و همین‌طور شهرها استفاده کرد.

تفاوت لوله گازی و api

سطح دوم، استاندارد API 1104…

این استاندارد مخصوص لوله‌های جوش‌خورده به هم است. بعضی از لوله‌ها با تو قطعه فولاد به هم جوش داده می‌شوند. مؤسسه API هم برای این لوله‌ها استاندارد API 1104، قرار داده است.

سطح سوم، استاندارد API 5 CT…

استاندارد API 5CT در واقع برای لوله‌هایی جدار ضخیم سیمانی‌ای است که برای چاه‌های نفت و گاز طبیعی استفاده می‌شوند.

سطح چهارم، استاندارد API 6A…

این استاندارد لوله API هم مخصوص لوله‌های جدار ضخیم حفاری چاه نفت و گاز طبیعی استفاده می‌شود. این استاندارد مربوط به خواص مکانیکی، تست و علامت‌گذاری و همین‌طور مواد در لوله‌ها است.

سطح پنجم، استاندارد API 9A

استاندارد سطح پنجم مخصوص اتصالات خطوط لوله‌ای در صنایع نفت و گاز طبیعی است.

سایر استاندارد لوله API

مؤسسه api علاوه بر این 5 استاندارد اصلی، چند استاندارد دیگر هم برای لوله های دگیر تایین و مشخص کرده است. این استاندارد لوله API عبارت اند از:

 • استاندارد API 5LD: برای خطوط لوله مخصوص انتقال مایعات با دمای پایین استفاده می‌شوند.
 • استاندارد API 5LP: این استاندارد هم برای خطوط انتقال مواد و محصولات پالایش شده، استفاده می‌شوند.
 • استاندارد API 16C: این استاندارد برای لوله‌های اطراف دریا و لوله‌های انتقال آب‌شور استفاده می‌شوند.

همان‌طور که شما عزیزان مشاهده کردید. مؤسسه API فکر همه‌جا را کرده و با تعیین استانداردهای مخصوص خود باعث پیشرفت روزافزون علم و جامعه‌ها شده است.

انواع عایق لوله گاز

مزایای لوله API

مزایای لوله API

در قسمت بالایی به طور کامل و تخصصی با انواع استاندارد لوله API اعم از استانداردهای اصلی و استانداردهای فرعی آشنا شدیم. حال نوبت این است که به مزایای فوق‌العاده این لوله‌های کاربردی بپردازیم تا شما عزیزان در مورد مزایای این لوله فوق‌العاده هم اطلاعات مهم را داشته باشید.

خرید لوله گازی api با بهترین قیمت

مقاوم و بادوام بالا

این لوله‌ها از فولاد و همین‌طور آلیاژهای باکیفیت ساخته می‌شوند. همین موضوع باعث شده که این لوله‌ها از مقاومت بالایی در برابر فشار، انواع خوردگی‌ها و همچنین ترک‌خوردگی‌ها از خود نشان دهند.
فولاد و آلیاژهای باکیفیت علاوه بر بالابردن سطح مقاومت، باعث افزایش طول عمر مفید و همین‌طور بی‌نیاز شدن این لوله‌ها از تعمیرات شده‌اند.

ایمنی بالا

استاندارد لوله API باعث شده که این لوله از ایمینی، کیفیت و عملکرد بالا و عالی برخوردار باشد.
این لوله‌ها می‌توانند در برابر فشارهای بسیار بالا و همین‌طور شرایط عملیاتی بسیار دشوار هم بهترین عملکرد را از خود نشان داده و قابل‌اطمینان باشند.

قابل‌اطمینان بودن

همان‌طور که در قسمت بالایی به این موضوع اشاره کردیم، این لوله‌ها بسیار قابل‌اطمینان هستند.
در سراسر جهان، افراد مختلف این لوله را باکیفیت بالا و همین‌طور عملکرد قوی آنها می‌شناسند.
قابل‌اطمینان بودن این لوله‌ها باعث شده است که از این لوله‌ها در پروژه‌های بزرگ استفاده بسیاری شود.

بهترین نوع لوله گازی چیست

تنوع بالا در لوله‌ها

استاندارد لوله API باعث شده که این لوله‌ها از طیف گسترده‌ای از ابعاد، گرید‌ها، روکش‌ها و دیگر موارد برخوردار باشند. این تنوع باعث شده است که از این لوله در صنایع مختلفی همچون صنایع نفت، گاز، آب و فاضلاب، پالایشگاه‌ها و سایر صنایع استفاده شود.

قابلیت بازیافت

این لوله‌ها به دلیل ساخته‌شدن از فولاد می‌توانند پس از پایان‌یافتن عمر خود بازیافت شوند تا دوباره از این لوله‌ها استفاده مفیدی شود. این موضوع موجب کاهش ضایعات و همین‌طور حفظ منابع طبیعی شده‌اند.

سازگاری بالا

این لوله‌ها به دلیل برخورداری از استانداردهای بین‌المللی، قابلیت سازگاری با لوله‌ها و دیگر اتصالات را دارا هستند. این موضوع باعث نصب آسان‌تر لوله‌ها شده است. همینطور از مصرف تجهیزات، منابع و انرژی جلوگیری شود.

مشخصات فنی لوله‌های api

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره شد این لوله‌ها مزایای بسیار فوق‌العاده‌ای دارند و این پایان ماجرا این لوله‌ها نیست. این لوله‌ها به دلیل مزایای بسیار عالی خود از طیف گسترده‌ای از کاربردها برخوردار هستند. همین موضوع باعث شده که این لوله‌ها در ابعاد، طول، ضخامت، پوشش و دیگر مختلف تولید شوند.
این مشخصات عبارت‌اند از:

انواع لوله‌کشی گاز خانگی

ابعاد لوله api…

این لوله به دلیل استاندارد لوله API از ابعاد مختلفی برخوردار است.

 • قطر اسمی: قطر اسمی لوله در واقع بر اساس قطر داخلی لوله اندازه گرفته می‌شود اندازه این قطر با اینچ و سانتی‌متر نمایش داده می‌شود.
 • ضخامت دیواره‌ها: این ابعاد بر اساس ضخامت اسمی اندازه‌گیری می‌شوند. ضخامت دیواره‌ها بر اساس اینچ و سانتی‌متر نمایش داده می‌شوند.

طول: این لوله‌ها در طول‌های مختلفی از جمله طول کلاف، بلند و کوتاه اندازه‌گیری می‌شوند.

جنس و آلیاژ…

فولاد و الیاژهای مخصوص، دلیل اصلی خاص بودن لوله API هستند.
می‌توان گفت که دلیل اصلی بالارفتن کاربردهای لوله سپاهان، جنس و آلیاژ آن است.
برخی گرید رایج فولاد که در این لوله‌ها استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • A25
 • Grade B
 • X42
 • X52
 • X60
 • X70
 • X80

هر گرید خواص منحصربه‌فرد خود را دارد. این گریدها باعث افزایش طیف کارایی این لوله‌ها می‌شوند.

پوشش و حفاظت…

این لوله‌ها به‌منظور افزایش عمر و عملکرد در محیط‌های مختلف پوشش‌های مختلفی دارند که این پوشش‌ها عبارت‌اند از:

 • پوشش اپوکسی: در واقع این پوشش برای جلوگیری از خوردگی و فرسایش این لوله‌ها در محیط‌های گوناگون استفاده می‌شود.
 • پوشش گالوانیزه: این پوشش هم همانند اپوکسی از این لوله‌ها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مراقبت می‌کنند.
 • پوشش ضدمیکروبی: این پوشش برای محافظت از فضای داخلی و همین‌طور رشد میکروارگانیسم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • پوشش عایق: این پوشش برای جلوگیری هدررفت سرما یا گرمای سیالاتی که این لوله انتقال می‌دهد استفاده می‌شود.

مزایا و معایب لوله api

خواص مکانیکی…

این لوله‌ها همواره باید دارای خواص خاص مکانیکی از جمله استحکام تسلیم، استحکام کششی، مقاومت در برابر ترک‌خوردگی، چقرمگی باشند. دلیل این موضوع هم این است که لوله API بتواند در برابر فشار و تنش عملیاتی بهترین عملکرد خود را نشان دهد.

بازرسی و تست‌ها…

لوله‌های API به‌منظور اطمینان از کیفیت، عملکرد و سالم‌بودن آنها قبل از عرضه به بازار تحت آزمایش‌ها و بازرسی‌های بسیار دقیق قرار می‌گیرند. علت این موضوع هم اطمینان از محصول و برآورده‌کردن نیاز مصرف‌کننده است.

علامت‌گذاری لوله API…

پس از گذشت لوله‌ها از مرحله بازرسی و تست، مشخصات فنی این لوله‌ها نظیر: استاندارد لوله API، ابعاد، پوشش، تست‌ها و غیره… روی بدنه این لوله‌ها حک می‌شود تا به دست مشتریان برسد.

نحوه انتخاب‌کردن استاندارد لوله API مناسب

نحوه انتخاب‌کردن استاندارد لوله API مناسب

برای انتخاب لوله موردنظر خود شما نیاز به برآوردهایی نظیر: بودجه، شرایط محیطی، فشار و دمای محیط و همین‌طور نوع سیال انتقالی هستید.
پس از برآوردکردن این گزینه‌ها شما باید با یک متخصص، باتوجه‌به برآوردها مشورت کنید. این مشورت باعث می‌شود شما بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.
شما می‌توانید برای مشاوره رایگان از تیم مجرب اتصالات آنلاین همین حالا با شماره 02166673033 تماس حاصل کنید تا کاشناسان و متخصصین مجرب ما شما عزیزان را راهنمایی کنند.

ویژگی‌های لوله گازی

خلاصه و ختم کلام در مقاله استاندارد لوله API

به پایان مقاله رسیدیم. هدف ما از ارائه این مقاله به شما عزیزان آشنایی بیشتر شما با این لوله‌های کاربردی و فوق‌العاده قدرتمند بود. در این مقاله ما مطالب مهمی نظیر: استاندارد لوله API، مزایا، معرفی مؤسسه API، نحوه انتخاب لوله مناسب API، مشخصات لوله API و دیگر مطالب مهم در مورد این لوله قدرتمند پرداختیم.
همان‌طور که اشاره شد این لوله به دلیل بالا‌بودن طیف کاربردها قابلیت استفاده در حجم کوچک و طول کوتاه‌تر به‌منظور لوله‌کشی ساختمان‌ها و خانه‌ها را دارا است. اولین مرحله قبل از خرید لوله سپاهان، آشنایی با این لوله و استاندارد لوله API است.
شما می‌توانید برای خرید لوله گازی API با بهترین قیمت در بازار کلیک کنید.
این نکته راهم فراموش نکنید که شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با ما با شماره 02166673033 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما عزیزان را راهنمایی کنند.
از شما بابت اینکه تا اخر مقاله با ما همراه بودید سپاس‌گزاریم.

برای خرید لوله‌های گازی API به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

اطلاع از قیمت و خرید لوله گازی توکار api سپاهان

خرید لوله گازی سپنتا

استعلام قیمت و خرید لوله گازی api سپنتا

خرید لوله گازی سپاهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 16 =