ابزار و لوازم

نکات مهم لوله کشی

نکات مهم لوله کشی

بررسی نکات مهم لوله کشی

در این مطلب قصد بررسی نکات مهم لوله کشی را داریم. در صورتی که شما نیز قصد آشنایی بیشتر با نکات مهم لوله را دارید، پیشنهاد می گردد به مطلب زیر توجه نمایید.

نکات مهم لوله کشی

آشنایی با نکات مهم لوله کشی

تأمین نمودن آب ساختمان و پیش گیری از هدر رفتن آب و هدایت کردن آن به سوی لوله فاضلاب با لوله کشی اصولی امکان پذیر خواهد بود .

اغلب جهت لوله کشی خطوط آبرسانی و هم چنین خروج آب آلوده و مصرفی به سمت فاضلاب از لوله‌های مختلفی با نوع و تجهیزات مختلف استفاده می گردد.

مثلا به جهت لوله کشی آب گرم لازم می باشد از جنسی از لوله استفاده نمود که توانایی تحمل بالایی در برابر دما را داشته باشد .

جهت لوله کشی گاز، عدم نشستی لوله گازی از جمله مهم‌ ترین موضوعاتی می باشد که بسیار حائز اهمیت است و همه این نکات لازم است در قالب اصول لوله کشی ساختمان در مواقع لوله کشی مورد توجه قرار گیرد.

موارد مربوط به لوله کشی

یکی از نکات مهم در لوله کشی رعایت کردن استاندارد های لوله کشی ساختمان برای حفظ امنیت و ارتقا کیفیت حوزه لوله کشی می باشد . لازم است لوله کشی حتما در عمق مناسب انجام شود .

این امر موجب تسهیل کردن دسترسی به لوله جهت تعمیرات بعدی می شود و همچنین شرایطی را فراهم می کند که لوله از عوامل آسیب زا و همچنین محیطی دور بماند و تا مدت زمان طولانی بدون هیچ نقص و عیبی کار کند .

یکی دیگر از استاندارد های لوله کشی ساختمان این است که برای تامین آب ( آشامیدنی ) لازم است از لوله های اورجینال و همچنین مرغوب استفاده شود تا آب آشامیدنی هیچ رنگ و بو و مزه ای نداشته باشد .

نشتی داشتن در لوله کشی و همچنین استفاده کردن از لوله های بی کیفیت و غیر اصل می تواند روی کیفیت و بو و مزه و . . . . تاثیر بگذارد .

عوامل مربوط به لوله کشی

از طرف دیگر اگر لوله کشی طبق قوانین و مقررات و همچنین استاندارد ها مشخص شده انجام نشود ، لوله خیلی زود خراب می شود و این نکته قطعا روی کیفیت آب آشامیدنی و مصرفی تاثیر می گذارد .

به جهت لوله گشی فاضلابی قطعا باید از لوله های کاملا مرغوب و مناسبی استفاده شود که ظرفیت مناسبی دارند و آب فضلاب را به لوله های اصلی شهری منتقل می کنند .

زمانی که لوله های فاضلاب ظرفیت مناسبی نداشته باشند ، رسوبات و کثیفی ها و همچنین مواد جامد در آن جمع می شوند و لوله ها دچار گرفتی خواهند شد .

موضوع دیگری که در اصول لوله کشی ساختمان بسیار اهمیت دارد، نصب لوله‌های آب سرد و گرم در مکان مناسب است . لوله‌های آب گرم و سرد باید از خوردگی، انجماد ، سایش ، انفجار و دیگر عوامل محیطی در عوامل باشند .

دسترسی مناسب به لوله‌ها بعد از لوله کشی هم از مقررات دیگر لوله کشی ساختمان است . لوله‌های ساختمان باید طوری تعبیه شوند که در مواقع ترک خوردن، بروز مشکل و انجامد به راحتی بتوان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد .

نمونه‌ای از لوله‌های کاربردی

در ادامه به متداول ترین لوله هایی که در لوله کشی استفاده می گرددد اشاره می‌شود .

۱- لوله حرارتی یا PEX

این لوله‌های پلاستیکی اغلب جهت لوله کشی ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند . این لوله‌های انعطاف پذیری بالایی دارند و اتصال و خم کردن این نوع لوله ها بسیار ساده و آسان است .

۲- لوله پی وی سی

نوع دیگری از لوله‌های پلاستیکی لوله پی وی سی ( pvs ) نام دارد . از این نوع لوله به جهت لوله کشی فاضلاب و همچنین خطوط تخلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد . این نوع از لوله‌ها برخلاف لوله‌های حرارتی به انعطاف پذیر نبوده و سخت و محکم هستند .

۳- لوله‌ مسی

لوله‌‌های مسی از جمله محکم ترین و مقاوم ترین انواع لوله‌ها در برابر آسیب و خوردگی هستند . از آنجایی که لوله‌های مسی اغلب به هم جوش می‌شوند، برای وصل کردن لوله‌ها نیاز به اتصالات اضافی می باشد.

۴- لوله‌ برنجی

لوله‌ های برنجی با ترکیبی از مس و برنج ساخته شده‌ اند و مقاومت و سختی بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی دارند و اغلب تا مدت‌ زمان طولانی بدون هیچ عیب و مشکلی کار می‌کنند .

۵- لوله‌ استیل

لوله‌ های ساخته شده از استیل ضد زنگ یا فولاد اغلب در مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرند که احتمال پوسیده شدن و خوردگی لوله بیشتر میباشد.

استفاده از لوله‌های استیل ضد زنگ اغلب برای لوله کشی دستشویی انتخاب خوبی می باشند.

نکات مهم لوله کشی

از جمله نکات مهم لوله کشی این می باشد که قبل از شروع لازم است زمینه ی خوب و مناسبی برای آن فراهم کنید .

برای انجام این کار اکثر لوله را در عمقی کاملا مناسب قرار می دهند که به خوبی از آن ها محافظت شود و زمان ایجاد مشکل هم به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت .

دومین مورد از نکته های مهم و کاربردی لوله کشی به آب لوله گشی ساختمان ارتباط دارد .

زمانی که لوله کشی ساختمانی مطابق قوانین و استاندارد از قبل تعیین شده انجام شود. کیفیت آب نیز به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت .

نکته ی بعدی مرتبط به طراحی و همچنین سیستم لوله کشی می باشد . پیش از آغاز لوله کشی با کارشناس مربوطه طراحی شود و سپس طبق قوانین و اصول مخصوص خودش اجرا گردد .

قرار گرفتن لوله ها در شیب نیز از دیگر نکته های مهم و کاربردی لوله کشی است که اهمیت خاص و ویژه ای دارد .

شیب لوله های باید طوری باشد که آب به خوبی در مسیر خاص خودش هدایت شود. و از طرفی آب آشامیدنیتان نیز به طرف لوله های اصلی شهری هدایت شود .

نکات مهم لوله کشی

جمع بندی

در این مقاله به بررسی نکات مهم لوله کشی پرداخته شد. که از جمله مهم ترین آن ها رعایت اصول و ضوابط در ساخت لوله ها به جهت تامین امنیت می باشد.

به طور کلی به کارگیری افراد متخصص جهت لوله کشی مانند قرار دادن لوله مانیسمان امری ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + دوازده =