ابزار و لوازم

شیر فشارشکن

شیر فشارشکن

شیر فشارشکن وسیله برای شکستن فشار به حساب می آید. در یک از سیستم سیالی کنترل فشار مدار بسیار مهم است و باید به درستی انجام شود. به همین منظور استفاده از این شير در چنین سیستمی می‌تواند نقش بسیار مهم و کلیدی ایفا کند و دوام و سلامتی سایر اجزای سیستم را فراهم خواهد کرد.

به طور کلی در طراحی یک مدار هیدرولیکی پمپ که عامل ایجاد فشار می باشد، با ضریب توان بسیار بالاتری در نظر گرفته می‌ شود و فشار ایمنی لازم برای عملکرد سیستم از طریق شیر فشارشکن تعیین می شود. علاوه بر این فشار سنج یا مانومتر یک وسیله مکمل ی برای تنظیم فشار به حساب می آید.

کار شیر فشارشکن

فِشار شکن فشار سیال عبوری از آن را کم می‌ کند و به جهت ثابت نگهداشتن فشار در خروجی شیر نیز از آن استفاده می کنند و به همین منظور می توانیم بگوییم که میزان فشار خروجی سیال از فشار ورودی آن بسیار کم تر می باشد.

به طور معمول فشار آب خروجی از مخزن ها بسیار بالا می باشد و این فشار بالا باعث می شود که برای ورود به سیستم لوله کشی آب مصرف خانگی مناسب نباشد. در چنین موقعیتی شیر فشار شکن کاربرد خود را به خوبی ارائه می دهد. و معمولاً در نزدیک کنتور آب ساختمان ها و بعد از انشعاب از لوله اصلی آب شهر نصب می شود. تا بتواند به خوبی فشار های زیاد و تغییرات فشار آب شهری را کاهش دهد. معمولاً تمامی شیرهای فشار شکن روی قسمتی از بدنه ی خود، دارای یک پیچ خاص هستند که از این پیچ به منظور تنظیم فشار استفاده می شود.

انواع شیرهای فشار شکن:

شیرهای فشار شکن از حیث سیالی کاربری به دو دسته ی هیدرولیکی و پنوماتیک تقسیم می شوند.

شير فشار شکن هیدرولیکی:

شیر فشارشکن هیدرولیک وظیفه ی تنظیم جریان سیال در یک سیستم هیدرولیک را برعهده دارد. به این شير یک اهرم دستی متصل شده است که این اهرم به خوبی جریان سیال را کنترل می کند. این شیر ها جزو انواع رایج و پرکاربرد شیرهای فشار شکن در بازار به حساب می آیند. و می توان از آن ها در صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان، صنایع خودرو سازی و صنایع فولاد استفاده کرد.

شیر فشارشکن پنوماتیک:

شیر فشارشکن پنوماتیک به علت داشتن قطعات جانبی مختلف مانند پوزیشنر، کنترلر، عملگر و غیره باعث افت فشار بسیار زیادی می شود. فشار جریان سیال عبوری از این شیر به وسیله ی سنسور حس می شود و سپس به کنترلر ارسال خواهد شد.

از شیرهای فشارشکن پنوماتیک در صنایعی مانند صنایع کشاورزی، صنایع خودرو سازی، صنایع غذایی و صنایع چوب می توان استفاده کرد.

مزایای استفاده از شیر فشارشکن:

از آن جایی که شیر فشارشکن جزو پر کاربرد ترین شير ها در صنایع به حساب می آید، در نتیجه دارای مزایای بسیار زیادی نیز می باشد. که در ادامه به طور کامل به آن ها می پردازیم. تا با آشنایی از این مزیت ها انتخابی کاملا درست و آگاهانه در این زمینه داشته باشید.

طراحی ساده:

شاید بتوان اولین و مهم ترین مزیت یک شیر فشارشکن را در طراحی ساده ی آن دانست. زیرا طراحی ساده ی این شیرها سبب می‌ شود که نصب آسانی داشته باشند. و علاوه بر این به راحتی در مکان های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

هزینه ی تولید کم:

میزان هزینه ی تولید شیر فشارشکن نسبت به سایر شير های پر کاربرد در تاسیسات و صنایع مختلف، بسیار کم تر می باشد. زیرا از مواد اولیه ی کمتری در ساخت آن استفاده می شود.

نگهداری آسان:

نگهداری شیرهای فشار شکن بسیار آسان می باشد. زیرا بعد از گذشت سال ها استفاده از آن ها هرگز دچار مشکلات مختلف نمی شوند و احتیاج به تعمیر یا تعویض پیدا نمی کنند. به همین علت نگهداری آن ها برای شما آسان خواهد بود.

کاهش نشتی:

یکی دیگر از مهم ترین مزیت این شیرها این است که میزان نشتی را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌ دهند. و به همین منظور می‌ توان به راحتی از آن ها برای سیالات مختلف استفاده کرد. به همین علت است که می گویند شير های فشار شکن از لحاظ ایمنیف جزو شير های بسیار مطمئن و کاربردی به شمار می آیند.

عدم نیاز به نیروی خارجی:

اکثر شیرهایی که در صنعت ها و تاسیسات مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند، برای بارگذاری نیازمند به نیروی خارجی می باشند.

اما باید بدانید که برای بارگذاری شیر فشار شکن احتیاج به هیچ نیروی خارجی خاصی نخواهید داشت.

معایب استفاده از شير های فشار شکن:

همان طور که استفاده از شیرهای فشارشکن دارای مزایای بسیار زیادی می باشد، در مقابل، دارای معایب اندکی نیز هست. که این معایب شامل موارد مختلفی هستند. که این موارد عبارتند از: محیط کنترلی باید کاملاً تمیز باشد. رگولاتور ها قابلیت کنترل را هنگامی که افت فشار در شیر کم می شود از دست می دهند. زیرا در چنین شرایطی محیط قدرت عملکرد کافی را تامین نمی کنند. علاوه بر این رگلاتور ها هرگز نمی توانند با بی صدایی یا کاواک زایی سازگار شوند.

سخن پایانی

در خرید شیر فشارشکن باید دقت زیادی به خرج دهید و موارد مختلف را رعایت کنید. تا بتوانید خریدی موفقیت آمیز را رقم بزنید. مهم ترین موردی که در این امر باید به آن توجه شود اندازه ی شير فشارشکن مورد نظر شما می باشد.

توجه کنید که انتخاب سایز بزرگ تر از حد معمول برای شیرهای فشارشکن علاوه بر این که باعث افزایش هزینه ها می‌ شود، موجب فرسودگی سریع تر شیرها خواهد شد. به طور کلی شیرهای فشارشکنی که سایز بزرگتر از حد معمول دارند با سرعت بیشتر و طی مدت زمان کوتاه تری فرسوده خواهند شد.

سعی کنید شير فشار شکن خود را از مراکز معتبر و فروشگاه های شناخته شده خریداری کنید. زیرا برند های معتبر از مواد اولیه ی با کیفیت در ساخت شیرهای خود استفاده می کنند. و شما با خرید از این برند های معتبر، این اطمینان را خواهید داشت که شير خریداری شده ی شما تا مدت ها و سال های طولانی سالم باقی می ماند و بدون مشکل کاربردی مناسب از خود ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =