ابزار و لوازم

شیرآلات برنجی چیست و کاربرد آن‌ها

شیرآلات برنجی چیست

فلز برنج با ترکیبی از روی و مس بدست می‌آید و رنگ زرد مس و درخشندگی روی را با خود به همراه دارد. شیرآلات برنجی که با استفاده از این فلز ترکیب شده بدست می‌آید، خاصیت هر دو آلیاژ را دارد و در مقابل زنگ زدگی و اکسید شدن مقاوم است. از سوی دیگر یکی از مزایای شیرآلات برنجی دوام بالا در برابر حرارت و گرماست. انواع مختلفی از شیرآلات برنجی در بازار موجود است که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

شیرآلات برنجی چیست؟

احتمالا شما هم جز کسانی هستید که با دیدن رنگ زرد و خیره‌کننده برنجی مجذوب آن می‌شوید. شیرآلات و اتصالاتی که با استفاده از این آلیاژ تهیه می‌شوند دارای نقطه ذوب بین 900 تا 940 درجه سانتیگراد هستند و به همین دلیل محصولاتی مقاوم در برابر حرارت شناخته شده‌اند. به طوری که یک کاربرد شیرآلات برنجی برای صنایع و سیالات شیمیایی و اسیدی است.

از سوی دیگر این شیرالات به دلیل داشتن هر دو فلز روی و مس که در برابر رطوبت مقاوم هستند، اکسید نمی‌شوند و یک لایه اکسید محافظ به نام پاتینا دارند که باعث محافظت بیشتر شیرآلات در برابر خوردگی می‌شود. از آنجا که برنج به عنوان آلیاژی ب 90 درصد بازیافت است، بعد از خراب شدن دوباره به چرخه صنعت باز می‌گردد تا از آن اشیا دیگری تولید شود.

شیرآلات برنجی

معرفی انواع شیرآلات برنجی

این محصولات انواع مختلفی دارند که هر یک برای کار مخصوصی استفاده می‌شود. رایج‌ترین نوع شیرآلات برنجی موجود در بازار عبارتند از:

شیر سوزنی برنجی

شیر سوزنی برنجی با استفاده از آلیاژ برنج تهیه شده است و بیشترین کاربرد را در صنعت گاز، نفت و پتروشیمی دارد. همچنین از شیر برنجی سوزنی برای تاسیسات و انتقال سیال بخار نیز استفاده می شود. هر مکانی که به جریان مداوم نیاز داشته باشد، شیرآلات سوزنی نیز کاربرد دارد که باید شیر در حالت نیمه باز قرار بگیرد. عملکرد اصلی این شیرآلات برای تنظیم جریان است.

شير فلکه برنجی کشویی

این نوع شیر برنجی برای قطع و وصل کردن سیالات کاربرد دارد و به آن شیرآلات Off/On نیز گفته می‌شود. این محصولات با سایز 1.2 و 3 اینچی تولید می‌شوند. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده قیمت شیر فلکه کشویی برنجی روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

شیر گازی برنجی

نوع دیگری از شیر برنجی برای قطع و وصل کردن مواد سیال مثل آب و گاز کاربرد دارد. این نوع شیرآلات آب‌بندی شده‌اند و به شکل استاندارد تولید می‌شوند و از آن‌ها می‌توانید برای ساختاری لازم لوله‌کشی استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده قیمت شیر گازی برنجی روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

شیر برنجی یک طرفه

شیر برنجی یک طرفه هم یکی دیگر از انواع شیرآلات برنجی محسوب می‌شود که برخلاف حالت اصلی خود حرکت می کند. این نوع شیرآلات فقط برای عبور سیال در یک جهت ورودی کاربرد دارند تا به تجهیزات دیگر آسیب وارد نکنند.

شیر صافی برنجی

اگر بخوانید ذرات معلق در سیالات را فیلتر کنید، به شیر صافی برنجی نیاز دارید تا بتوانید مواد و مایعات را قبل از اینکه به بخش حساس برسد، تصفیه شود.

شیر دروازه ای برنجی

شیرآلات دروازه‌ای برای لوله‌کشی کاربرد دارند و می‌توان با کمک آن،جریان آب را با کمک یک دستگیره یا دسته کنترل کرد. از این محصول نمی‌توان برای تغییر حجم و کنترل جریان ورودی استفاده کرد. این شیر باید در یکی از دو حالت باز یا بسته باشد و برای جاهایی کاربرد دارد که بخواهید جریان آب را به شکل موقت قطع کنید.

شیر کروی برنجی (گلوب)

این نوع شیرآلات برنجی در مسیرهای کنترل دبی جریان قرار می‌گیرد و از آن می‌توانید برای قطع و وصل کردن سیالات استفاده کنید. شیر کروی برنجی به شکل مخروطی طراحی می‌شود و در صورت خراب شدن، بدون اینکه آن را از روی خط خارج کنید، می‌توانید تعمیر کنید.

شیر پروانه ای برنجی

یکی دیگر از مدل‌های شیرآلات برنجی به صورت شیر دوار چرخشی تولید می‌شود که می‌توانید از طریق آن سیالات را تنظیم، متوقف و دوباره وصل کنید. این نوع شیرآلات به سرعت باز و بسته می‌شوند و می‌توانید دسته را به اندازه 90 درجه حرکت دهید.

شیر کاهش فشار برنجی

یکی دیگر از انواع شیرآلاتی که از جنس برنج است و از طریق آن می‌توانید میزان فشار سیال ورودی را کم یا زیاد کنید. این محصول برای تثبیت فشار سیالات خروجی نیز کاربرد دارد. در لوله‌کشی شهری که زیاد بودن فشار آب به لوله کشی آسیب می‌رساند، از شیر کاهش فشار برنجی استفاده می‌شود.

شير های فشار شکن برنجی

همانطور که از اسم این نوع شیر برنجی مشخص است، برای کم و زیاد کردن فشار سیالات کاربرد دارد. هدف اصلی آن کاهش فشار آب ورودی به داخل سیستم لوله‌کشی است.

شیر اطمینان

این نوع شیرآلات برنجی می‌توان سیالات تحت فشار را از یک مسیر جانبی، در سیستم آزاد کند. شیر اطمینان به شکلی طراحی می‌شود که در یک فشار از قبل تعیین شده عمل می‌کند. در آبگرمکن‌های مخزنی از این نوع شیر استفاده می‌شود تا در صورت داغ شدن بیش از حد آب از انفجار جلوگیری کند.

شير چک

شیر چک ولو برنجی محصولاتی که حالت جریان برگشتی دارند و مانع از برگشت جریان سیال (مایعات و گاز) می‌شود. این نوع شیرآلات برنجی به صورت یک طرف عمل می‌کند و سیالات فقط اجازه دارند به یک سمت حرکت کنند. از شیر چک برای قسمت ورودی لوله‌کشی ساختمان استفاده می‌شود.

شیر دریچه ای

یکی دیگر از انواع شیرآلات برنجی است که به منظور جلوگیری از برگشت سیال به سیستم استفاده می‌شود تا از ایجاد اختلال در کل سیستم جلوگیری کند. در چاه‌هایی که با کمک پمپ آب را به سمت بالا هدایت می‌کند، شیر دریچه‌ای کاربرد دارد. در صورتی که پمپ خراب شود، این شیر مانع از برگشت آب به داخل چاه می‌شود و از خراب شدن پمپ جلوگیری می‌کند.

مزایای و ویژگی های استفاده از شیرآلات برنجی

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم شیرآلاتی که با استفاده از آلیاژ برنج تهیه می‌شوند، مزیت‌های بی‌شماری را به همراه دارند که عبارتند از:

  • بهداشتی بودن شیرآلات که فاقد سرب و آلیاژهای مضر هستند.
  • داشتن دوام ماندگاری بالا نسبت به سایر شیرآلات
  • قابلیت نصب ساده و آسان
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت و سیالات اسیدی
  • مقاومت بالا در برابر سایش
  • مقاومت در برابر کدر شدن و ایجاد لکه‌های تیره
  • مقاوم در برابر حرارت و دمای بالا
  • مقرون به صرفه بودن قیمت شیرآلات برنجی در برابر کاربردهای فراوان

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده قیمت انواع شیرآلات برنجی روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

مهم ترین کاربرد های شیرآلات برنجی

از این شیرآلات می‌توان برای سیستم‌های گرم و سرد استفاده کرد. همچنین برای تمامی سیالات از جمله گاز و آب کاربرد دارد. برای هر سیستمی که تحت فشار قرار دارد، می‌توان از شیرآلات برنجی استفاده کرد.

برای مکان‌هایی که به باز و بسته کردن با سرعت بالا نیاز داشته باشید، می‌توانید از شیرآلات برنجی استفاده کنید. این محصولات به منظور تنظیم و کنترل جریان مایعات کاربرد دارند. به طور کلی شیرآلات برنجی هم در ساختمان‌های مسکونی و هم در صنایع کشاورزی، نفت و گاز، پتروشمی و … کاربرد دارند.

انواع شیرآلات برنجی

حرف آخر

شیرآلات برنجی انواع مختلفی دارند که در این مطلب به معرفی هر یک از این محصولات پرداخته شد. با توجه به ساختار، طراحی و ظاهر و عملکرد هر یک از این شیرآلات برای سیستم مشخصی استفاده می‌شوند. مهم‌ترین مزیت‌ آن‌ها داشتن دوام بالاست که در مقایسه با سایر شیرآلات چندین سال عمر می‌کنند و به تعمیر نیاز ندارند.

سوالات متداول

شیرآلات برنجی چه مزیتی دارند؟

با استفاده از آلیاژ برنج که ترکیبی از مس و روی است، تهیه می‌شوند و در برابر زنگ زدگی و اکسید شدن مقاوم هستند.

از شیرالات برنجی چه استفاده‌ای می‌شود؟

این نوع شیرآلات در طرح‌های مختلفی تولید می‌شود که کارکرد متفاوتی با هم دارند و براساس نوع طراحی و عملکرد استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =