ابزار و لوازم

انواع سایز لوله مانیسمان

انواع سایز لوله مانیسمان

انواع سایز لوله مانیسمان را می‌شناسید؟ آیا این لوله‌های کاربردی در سایزها و انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند؟ آیا سایزهای مختلف لوله مانیسمان، باتوجه‌به نوع استفاده متفاوت است؟ این سؤالات از جمله سؤالاتی است که افراد در هنگام خرید این لوله‌های کاربردی با آن مواجه می‌شوند.

همان‌طور که شما عزیزان می‌دانید انتخاب سایز مناسب لوله مانیسمان برای هر پروژه، از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب‌کردن سایز نامناسب و اشتباه می‌تواند آسیبی جدی به پروژه، افراد و همین‌طور سرمایه ما وارد کند. همین موضوع باعث شده است که در این مقاله به بررسی انواع سایزهای لوله مانیسمان، عوامل مؤثر در انتخاب سایز مناسب، روش‌های اندازه‌گیری و دیگر موارد مهم در مورد این لوله‌ها خواهیم پرداخت. پس با اتصالات آنلاین یکی از فروشگاه‌های معتبر در فروش لوله و اتصالات، تا آخر مقاله همراه باشید تا بیشترین سود را از این مقاله کاربردی به دست آورید.

اهمیت انتخاب درست سایز لوله مانیسمان

اهمیت انتخاب درست از انواع سایز لوله درزدار

در بخش بالایی به طور خلاصه و مختصر به خطرات انتخاب اشتباه این لوله‌ها پرداختیم و متوجه شدیم که این موضوع می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به ما وارد کند. حال در این بخش قرار است به اهمیت انتخاب درست سایز لوله مانیسمان بپردازیم. این موارد پر اهمیت عبارت‌اند از:

 • جریان سیال بهینه: اولین و همین‌طور مهم‌ترین دلیل انتخاب سایز درست لوله مانیسمان، جریان بهینه سیال است. به طور مثال اگر سایز لوله کوچک باشد، سیالات در هنگام انتقال با مقاومت بیشتری روبرو می‌شوند. این موضوع باعث کاهش پیداکردن سرعت جریان می‌شود.
 • کاهش هزینه‌ها: انتخاب مناسب سایز لوله مانیسمان، می‌تواند باعث کاهش پیداکردن هزینه‌های پروژه شود و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. علاوه بر این موضوع، استفاده از لوله با سایز مناسب، به هدر رفتن کمتر سیال و صرفه‌جویی در مصرف انرژی هم منجر می‌شود که می‌تواند بسیار مهم و کاربردی باشد.
 • افزایش ایمنی: یکی دیگر از دلایل اهمیت انتخاب درست سایز این لوله‌های کاربردی افزایش ایمنی است؛ زیرا این موضوع می‌تواند از بروز اتفاقات و همین‌طور خطرات ایمنی ناشی از نشت و ترکیدن لوله جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که نشت سیال می‌تواند منجر به لغزندگی سطوح، آسیب به اموال و حتی خطرات جانی شود.
 • افزایش طول عمر لوله‌ها: علاوه بر موارد افزایش ایمنی، کاهش هزینه و جریان بهینه، انتخاب سایز مناسب این لوله‌ها می‌تواند به افزایش‌پیداکردن عمر و کارایی لوله‌ها کمک بسیار زیادی کند. استفاده از سایز مناسب، تنش و فشار وارده به لوله را کاهش می‌دهد. این موضوع می‌تواند باعث جلوگیری از خوردگی و همین‌طور فرسایش زودهنگام شود.

به‌طورکلی این موارد از مهم‌ترین و همین‌طور اصلی‌ترین دلایل اهمیت انتخاب سایز درست لوله‌های مانیسمان بودند.

سایزهای لوله مانیسمان

بخش اول: معرفی سایزهای لوله مانیسمان

به بخش اول یعنی معرفی انواع سایز لوله مانیسمان رسیدیم. در این بخش مهم قرار است با سایزهای این لوله‌های کاربردی آشنا شویم. لوله‌های مانیسمان در سایزهای مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. هرکدام از این لوله‌ها کاربرد خاص خودشان را دارند. برای انتخاب سایز مناسب لوله، باید به عوامل مختلفی از جمله نرخ جریان سیال، فشار سیال، دمای سیال، خواص شیمیایی و خواص فیزیکی سیال و همین‌طور ملاحظات اقتصادی توجه کرد.
در این بخش قرار است که به معرفی کامل سایزهای مختلف و همین‌طور عوامل مؤثر در انتخاب آنها بپردازیم.

سایز اسمی (Norminal Size)، اولین سایز از انواع سایز لوله درزدار

اولین سایزی که از انواع سایز لوله درزدار به آن می‌پردازیم، سایز اسمی لوله است. این سایز یک اصطلاح استاندارد است که برای نشان‌دادن قطر خارجی لوله به کار می‌رود. لازم به ذکر است که این سایزها بر حسب اینچ و یا میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شوند.
به‌طورکلی سایز اسمی لوله‌های کاربردی مانیسمان، از ¼ اینچ الی 24 متغیر است.
لازم به ذکر است که سایز اسمی لوله با قطر خارجی و همینطور ضخامت لوله در ارتباط است.
قطر خارجی لوله درزدار یعنی (OD) با سایز اسمی آن یعنی (NPS) از طریق یک رابطه تقریبی به شرح ذیل است:

 • OD (mm) ≈ NPS (inch) * 25.4

ضخامت دیواره لوله یعنی (WT) نیز با سایز اسمی، رده (Schedule) و قطر خارجی لوله از طریق رابطه ذیل قابل‌محاسبه است:

 • WT (mm) = (NPS (inch) * Schedule) / 16

رده (Schedule)، دومین مورد از سایزهای لوله‌های آتشنشانی (مانیسمان)

به‌طورکلی رده عددی است که ضخامت دیواره‌های لوله‌ها را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که لوله‌های مانیسمان یا همان آتشنشانی با رده‌های مختلفی مثل رده 5، 10، 20، 40، 80، 120، 160 و اعداد بالاتر مشخص می‌شوند.
هرچه عدد رده بالاتر باشد، نشان دهنده این موضوع است که ضخامت دیواره های لوله بیشتر خواهد بود. به این نکته هم باید توجه داشت که لوله های مانیسمان با رده بالاتر برای تحمل فشار های بالاتر و همینطور سیالاتی که از قدرت خورندگی بهره‌مند هستند بسیار مناسب و کاربردی است.

رده لوله (Schedule)

ضخامت لوله (mm) وزن لوله (kg/m)

5

1.65 2.77

10

2.77

4.82

20

3.23

7.37

40

4.55

10.77

80

8.64

19.85

120

12.7

31.62

160 16.8

43.93

لازم به ذکر است ضخامت و همین‌طور وزن لوله‌ها می‌تواند بر اساس برند متغیر باشد.
از لوله مانیسمان رده 20، لوله مانیسمان رده 40 و همینطور لوله مانیسمان رده 80 استفاده‌های بسیاری می‌شود به همین دلیل این سه رده بسیار معروف هستند.
شما عزیزان در صورت تمایل می‌توانید همین حالا وارد فروشگاه اتصالات آنلاین شوید و به مقایسه، بررسی و همین‌طور خرید لوله مانیسمان بپردازید.
به این نکته هم توجه داشته باشید که شما عزیزان برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید همین حالا با شماره 02166673033 تماس بگیرید تا کارشناسان و متخصصین مجرب تیم اتصالات آنلاین به طور کاملاً رایگان به مشاوره و راهنمایی شما عزیزان بپردازند.

قطر خارجی لوله (Outside Diameter, OD)، سومین نوع

قطر خارجی لوله (OD)، در واقع اندازه‌گیری دقیق بیرونی لوله است. این اندازه بر حسب میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌شود. قطر خارجی لوله از اهمیت بالایی در سایز لوله دارد. به‌طورکلی این اندازه باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که فضای کافی برای عبور سیال و همچنین تحمل فشارهای وارده به لوله را فراهم کند.

ضخامت دیواره (Wall Thickness)، چهارمین مورد از سایزها

ضخامت دیواره لوله که به آن WT می‌گویند درواقع ضخامت جداره لوله است. WT بر حسب میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌شود. به‌طورکلی ضخامت دیواره لوله نقش مهمی در تحمل فشار تنش‌های وارده به لوله را بر عهده دارد. لوله‌هایی که ضخامت دیواره بالاتری دارند، برای فشارهای بالا و همین‌طور سیالات خورنده بسیار مناسب هستند.

طول (Length) پنجمین مورد از انواع سایز لوله مانیسمان

چهارمین مورد از انواع سایز لوله مانیسمان، طول لوله است. طول لوله‌های مانیسمان درواقع به دودسته تقسیم‌بندی می‌شوند. این دودسته عبارت‌اند از:

 • طول‌های استاندارد: لوله‌های مانیسمان استاندارد به طور معمول در طول‌های 6 و 12 متری تولید و عرضه می‌شوند.
 • طول‌های سفارشی: این نوع لوله‌های مانیسمان بر اساس سفارش مشتری تولید و به دست مشتری می‌رسند.

عوامل مؤثر در انتخاب سایز لوله مانیسمان

بخش دوم: عوامل مؤثر در انتخاب سایز لوله مانیسمان

به بخش دوم مقاله رسیدیم در این بخش قرار است به عوامل مؤثر در انتخاب سایز درست از انواع سایز لوله مانیسمان بپردازیم. تا اینجای مقاله متوجه شدیم که انتخاب لوله مناسب چقدر می‌تواند برای ما مهم و اساسی باشد. علاوه‌بر سایز و اندازه، عوامل مؤثر دیگری هم وجود دارند که می‌توانند در انتخاب لوله درست کمک بسیار زیادی به ما کنند. این موارد عبارت‌اند از:

 • نرخ جریان سیالات: نرخ جریان سیالات درواقع به حجم سیالی که در واحد زمان از لوله عبور می‌کند و انتقال می‌یابد گفته می‌شود. این مورد یکی از عوامل مؤثر در انتخاب سایز مناسب لوله مانیسمان است. همان‌طور که در بخش‌های بالایی به این مورد اشاره داشتیم، درصورتی‌که سایز لوله کوچک باشد، سیال با مقاومت بیشتری روبرو می‌شود و سرعت جریان آن کاهش می‌یابد. این مورد می‌تواند منجر به افت فشار، نویز و حتی کاویتاسیون در لوله شود.
 • فشار سیال: فشار سیال هم نیرویی است که به جداره لوله وارد می‌شود. این عامل نیز در انتخاب سایز لوله تأثیرگذار است. در صورت کوچک بودن سایز لوله ممکن است لوله دچار ترکیدگی شود و در صورت بیش از حد بزرگ‌بودن لوله، هزینه‌های شما برای خرید اتصالات و همین‌طور شیرآلات به‌شدت بالا خواهد رفت.

عوامل مهم و کاربردی در انتخاب سایز لوله درزدار

 • دمای سیال: دمای سیالات هم می‌تواند یکی از عوامل مؤثر در انتخاب سایز لوله باشد. درصورتی‌که سیالات شما از دمای بالایی بهره‌مند هستند باید به فکر خرید لوله مانیسمان با سایز بالاتر باشید تا فولاد استفاده شده در لوله در مقابل دمای سیالات، تاب بیاورد.
 • خواص فیزیکی و شیمیایی سیالات: یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام انتخاب انواع سایز لوله مانیسمان به آن دقت داشته باشید، خواص فیزیکی و شیمیایی سیالات است. این موارد عبارت‌اند از:
  ویسکوزیته: سیالات آب ویسکوزیته بالا همانند روغن به لوله‌هایی با سایز بزرگ‌تر برای جریان روان نیاز دارند.
  چگالی: سیالاتی که از چگالی بالایی (همانند آب) برخوردارند به لوله‌هایی نیاز دارند که بتوانند وزن آنها را تحمل کند.
  خوردگی: سیالات خورنده (همانند اسیدها) به لوله‌هایی نیازمند هستند که از ضخامت دیواره بالایی برخوردار هستند تا از بروز مشکل جلوگیری شود.

خلاصه و ختم کلام در مقاله سایز لوله‌های مانیسمان

به پایان مقاله انواع سایز لوله مانیسمان رسیدیم. در این مقاله مهم و کاربردی با دو بخش اصلی در مورد سایز لوله‌های درزدار، پرداختیم. در بخش اول با انواع سایز لوله آتشنشانی (مانیسمان) آشنا شدیم و در بخش دوم با عوامل مؤثر در انتخاب لوله مانیسمان آشنا شدیم و به آن پرداختیم.
همان‌طور که مشاهده کردید انتخاب صحیح و درست لوله مانیسمان تأثیر بسیار مثبتی روی پروژه و همین‌طور سرمایه شما عزیزان می‌گزارد.
شما عزیزان در صورت تمایل می‌توانید همین حالا وارد فروشگاه معتبر ما شوید و به بررسی، مقایسه و همین‌طور خرید محصولات موردنظر خود بپردازید.
در فروشگاه ما محصولاتی نظیر:

انواع لوله مانیسمان

لوله گازی API

عایق‌ها مانند نوار تفلون

لوله گالوانیزه

شیرآلات اعم از شیرآلات ایران کیز ، شیر یک‌طرفه برنجی ، شیر آبی دسته گازی برنجی

و… ارائه می‌شوند.

فراموش نکنید که شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره 02166673033 تماس بگیرید تا متخصصین ما به راهنمایی شما عزیزان بپردازند.
از اینکه تا آخر مقاله همراه اتصالات آنلاین بودید سپاس گزاریم.

2 دیدگاه در “انواع سایز لوله مانیسمان

 1. کاربر مهمان گفت:

  چرا سایز لوله از اهمیت بالایی برخوردار است؟

  1. سلمان‌زاده گفت:

   سایز لوله مهم است زیرا بر جریان سیال، تحمل فشار، همخوانی با تجهیزات و کاربری مناسب تأثیر می‌گذارد. انتخاب سایز صحیح برای عملکرد بهینه و ایمنی سیستم ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شش =