ابزار و لوازم

لوله‌های چگالی بالا یا پلی اتیلن

لوله‌های چگالی بالا

لوله‌های چگالی بالا یا همان پلی اتیلن‌ها به علت مقاومت بالا در برابر حلال ها ، گریس ، انواع الکل و همچنین استحکام بالاتر نسبت به سایر پلی اتیلن‌ها در صنعت لوله سازی بسیار محبوب شده‌اند. دلیل اصلی بالا بودن چگالی لوله‌های پلی اتیلن سنگین، استفاده از پلی اتیلنی با چگالی بالا است. پلی اتیلن HDPE، یک پلیمر با وزن مولکولی بالا محسوب می‌گردد که به دلیل دارا بودن تعداد زیادی از زنجیره‌های پلیمری، از چگالی بالایی برخوردار است.

این چگالی بالای هدپی آن را از لوله‌های پلی اتیلن با چگالی پایین تمایز می دهد. با اینکه لوله‌های چگالی بالا وزن و حجم کمتری نسبت به لوله‌های فلزی دارند، اما در مقایسه با سایر لوله های پلاستیکی، از چگالی بالایی برخوردار هستند. هدپی خاصیتی دارد که لوله‌ها را برای استفاده در کاربردهایی مانند خطوط لجن کش، خطوط پالایشگاهی، خطوط آب و فاضلاب و غیره مناسب می سازد.

لوله‌های چگالی بالا مانند لوله‌های آبرسانی

ویژگی‌های لوله‌های چگالی بالا

این لوله‌ها سبک و مقاوم در برابر ضربه و خراش هستند و همچنین در برابر شوک حرارتی مقاوم هستند. از ویژگی‌های لوله‌های پلی‌اتیلن با چگالی بالا می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی، انعطاف‌پذیری، سبکی، و عدم حساسیت به شرایط محیطی مختلف اشاره کرد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این لوله‌ها مناسب برای کاربردهایی باشند که نیاز به مقاومت در برابر فشار و دما، استحکام، و دوام بالایی دارند.

در کل، لوله‌های پلی اتیلن سنگین چگالی بالا، بخشی از پلاستیک‌های سخت و قوی هستند که معمولاً در اندازه‌ها و قطرهای مختلف تولید می‌شوند و برای انتقال آب، فاضلاب، گازها، مواد شیمیایی، و غیره، به کار می‌روند و با توجه به متنوع بودن لوله‌ها هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند در کاربردهای متنوعی نیز به کار  می‌روند. همچنین از لحاظ محیطی، به عنوان یک جایگزین سبز و دوست‌دار محیط‌ زیست به دلیل قابلیت بازیافت و دوباره استفاده از آن‌ها در پایان عمر مفید، مورد توجه قرار می‌گیرد و در کاهش آلودگی محیط زیست نقش موثری ایفا می‌کند.

پلی اتیلن چه نوع ماده ای است؟

ماده پلی اتیلن یکی از متداول‌ترین انواع پلاستیک‌ها است که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی اتیلن یکی از پلیمرهای اولیه تزریق پلاستیک است. این پلیمر مصنوعی که به‌صورت آزمایشگاهی و توسط بشر خلق شده است، در ساخت محصولاتی همچون کیسه‌های پلاستیکی، نوار فیلم پلاستیکی و ظروف پلاستیکی کاربرد دارد.

این ماده دارای انواع گوناگونی است که اغلب آن‌ها ترکیبی از پلیمرهای مشابه اتیلن هستند که مقادیر n در آن‌ها متفاوت است و به همین خاطر می‌توان پلی اتیلن را به شکل‌های متنوعی از قبیل پلی اتیلن کم چگالی (LDPE) و پلی اتیلن پرچگالی (HDPE) مشاهده نمود. پلی اتیلن‌‌ها اغلب موادی گرمانرم یا ترموپلاستیک هستند، با این حال به این خاطر که موادی مصنوعی هستند و می‌توان ماهیت آن‌ها را در آزمایشگاه تغییر دارد، تبدیل آن‌ها به ماده‌ای ترموستی کار چندان دشواری نیست.

لوله‌های پلی اتیلن با چگالی بالا

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن سنگین (HDPE)

این لوله‌ها قابلیت انتقال آب آشامیدنی،فاضلاب،موادشیمیایی،دوغاب و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارند. استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در صنایع نفت و گاز سابقه‌ای طولانی دارد و در مقایسه با سایر لوله‌ها کم‌ترین میزان تعمیر و نگه‌داری را برای توزیع گاز شهری دارند. در گذشته به دلیل مسائل مربوط به نگه‌داری آنها در برابر خوردگی و آثاری که به مرور در نتیجه خوردگی ناشی از کلر موجود در آب در لوله‌های پلی اتیلن به وجود می آمد ازاین لوله‌ها در شبکه های آبرسانی استفاده چندانی نمی شد؛ اما امروزه این نقص ها در لوله‌های پلی اتیلن سنگین برطرف شده است و استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های آبرسانی رو به رشد است.

یکی دیگر از مزایای اصلی این ماده پلاستیکی، شکل پذیری ذاتی آن است. با در نظر گرفتن این موضوع، HDPE به ویژه برتری دارد. به دلیل نقطه ذوب بالا، HDPE تا دمای بسیار زیادی مقاوم می ماند. با این حال، هنگامی که به نقطه ذوب خود رسید، آن را می توان سریع و کارآمد برای استفاده در انواع محصولات مثل بطری‌های شوینده،بطری شیر، ظروف ذخیره مواد غذایی، لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی و بشکه پلاستیکی قالب‌بندی کرد.

با توجه به میزان استفاده از پلاستیک در زندگی روزمره، یکی از مهم‌ترین عوامل هنگام تصمیم‌گیری در مورد مواد، بازیافت پلاستیک است. پلاستیک HDPE به راحتی قابل بازیافت است. همچنین به دور نگه داشتن زباله‌های زیست تخریب پذیر از محل دفن زباله کمک می‌کند. در واقع به کاهش تولید پلاستیک تا 50 درصد کمک می کند! اگر به دنبال یک ماده مقرون به صرفه و مناسب محیط زیست هستید، HDPE برای شما مناسب خواهد بود.

انواع لوله های پلی اتیلن سنگین چگالی بالا

این لوله‌ها در اندازه‌ها و قطر‌های مختلفی وجود دارند. بعضی از انواع اصلی لوله‌های پلی اتیلن سنگین چگالی بالا عبارتند از:

1- لوله آبیاری:

لوله‌های پلی اتیلن سنگین چگالی بالا برای انتقال آب به محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در انواع مختلف و با اندازه‌های متفاوتی در بازار موجود هستند.

قیمت و خرید لوله آبرسانی

2- لوله فاضلابی:

برای جمع آوری و انتقال فاضلاب به سیستم‌های فاضلابی کاربرد دارند. این لوله‌ها در جامدات رنگی وابسته به کاربرد خود دارای انواع مختلفی هستند.

3- لوله‌های گازی:

در برخی مناطق، از لوله‌های پلی اتیلن سنگین چگالی بالا برای انتقال گاز به سیستم‌های گازی بهره می‌گیرند.

قیمت و خرید لوله گازی

لوله‌های اتیلن گازی چگالی بالا

4- لوله های صنعتی:

برای انتقال فضای جریان از محل‌های اتصال به هیدروکربن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5- لوله های الکتریکی:

در برخی مناطق،از لوله‌های پلی اتیلن سنگین چگالی بالا برای انتقال سیم‌های الکتریکی به منظور انتقال برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

6- لوله های تصفیه آب:

برای پروژه های تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در کل،لوله‌های چگالی بالا برای انتقال مایعات و گازها در بسیاری از صنایع جایگاه خود را پیدا کرده‌اند و برای نصب و اجرا سریع و ساده، کم تردید و خط خوردگی بالا شناخته شده‌اند. در انتها باید گفت لوله‌های پلی اتیلن انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلف مصرف می‌گردند.

لوله‌های چگالی بالا گازی

جمع‌بندی مقاله لوله‌های پلی اتیلن

در این مقاله به صورت کامل به بررسی لوله‌های چگالی بالا پرداختیم. انواع این لوله‌ها و همچنین کاربردهای آن را به صورت کامل بیان کردیم. امیدواریم جواب تمامی سوالات خود را گرفته باشید. اگر اطلاعاتی درباره لوله‌های پلی اتیلن دارید و همچنین نظر خود را درباره این مقاله با مجموعه اتصالات آنلاین در میان بگذارید. از وقتی که صرف خواندن این مقاله نمودید بسیار سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =